Advertisement

ABD konut başlangıçları Nisan ayında beklenenden daha sert bir düşüş sergileyerek 5 ayın en dip seviyesine indi ve sektördeki ilerlemede bir durgunluk yaşanıyor olabileceği sinyalini verdi. Konut inşaat izinleri ise neredeyse 5 yılın zirvesine yükseldi.

Konut başlangıçları Nisan ayında yüzde 16.5 düşerek yıllık 853,000'e geriledi ve Şubat 2011'den bu yana en sert düşüşü gösterdi. Mart ayı verileri ise 1.02 milyona aşağı yönlü revize edildi. Bloomberg anketine katılan 81 ekonomistin tahmin medyanı yıllık 970,000 oranına işaret etti.

İstihdamda daha hızlı bir artış ve kredilere daha kolay ulaşım tarihi düşük seviyelerdeki mortgage oranlarından daha fazla kişinin faydalanmasını sağlayabilecek.

Florida'da bulunan Raymond James & Associates şef ekonomisti Scott Brown, "Çok yavaş bir toparlanma olacak ve çok dengesiz gerçekleşecek. Birçok konut firması yetenekli işçi bulma konusunda, daha fazla materyal masrafı ödeme konusunda ve inşaat için uygun alan bulmak konusunda arz zorluğu yaşıyorlar" ifadelerini kullandı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin yaptıkları tahminler 873,000 ile 1.05 milyon arasında değişiklik gösterdi. Konut başlangıçlarının üzerindeki izin oranı sektörde ileride bir toparlanma olabileceği sinyalini veriyor.