Advertisement

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Merkez Bankasının faiz indirim kararını doğru ancak geç kalınmış bir adım olarak değerlendirdi.

Çağlayan, yazılı açıklamasında, Merkez Bankası Para Politikası Kurulunun (PPK) faiz indirimi kararını değerlendirdi.
Merkez Bankasının önceki indirimin ardından bugün yaptığı son indirimle doğru bir adım daha attığını ifade eden Çağlayan, "Ama daha öncede ifade ettiğim gibi bu doğru olduğu kadar geç kalmış bir adım" ifadesini kullandı.

Neden geç kalındığına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Çağlayan, şunları kaydetti:

"Birincisi 2012'de iç talep bu kadar zayıflatılmadan bu ortam yaratılabilirdi, yaratılmalıydı. 2013'ün 1. çeyreğinde de büyüme zayıf gelecek. Çünkü iç talep hala zayıf. İkincisi, dış konjonktür faiz indirimlerine son derece uygun. Bütün aktörler faiz indirirken biz yerimizde kalırsak göreceli olarak faiz artırmış sayılırız. Sadece son bir ayda Avrupa Merkez Bankası, Güney Kore ve Avustralya Merkez Bankaları da faiz indirdi.

1. çeyrek büyümesinin düşük geleceğini biliyoruz. Yıl sonu OVP hedefini yakalamak için büyümenin hızlanması gerekiyor. Türkiye 2012'de net ihracat kanalından büyüdü. Ancak 2013'te uluslararası ticaret geçen yıla göre daha da zayıf seyrediyor. Net ihracatın 2013 genelinde büyümeye katkısı, 2012'deki kadar güçlü olmayabilir. Bu nedenle, iç talebin 2012'de büyümeye vermediği katkıyı 2013'te vermesi gerekiyor."

-"İhracatta hedefe ulaşacağız"-

Çağlayan, ilk çeyrekte net ihracatın büyümeye pozitif katkı vermeye devam edecek gibi göründüğünü, pek çok ülkenin ihracatında gerileme olmasına rağmen, Türkiye'nin ilk 3 ayda mal ihracatının yüzde 5, hizmet ihracatının yüzde 25 arttığını belirtti.

Bunu yıl geneline taşımayı hedeflediklerine işaret eden Çağlayan, 2013 Orta Vadeli Program (OVP) hedefi olan 158 milyar dolar mal ihracatı hedefine ulaşılacağını, hizmet ihracatının ise 50 milyar dolara yaklaşacağını kaydetti.
İlk çeyrekte zayıf görünen iç talebin canlanması gerektiğine dikkati çeken Çağlayan, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Bu anlamda faiz indirimini doğru buluyorum. Daha önce de söyledim, frene fazla basıldı. Bu nedenle 2012'de büyüme yüzde 2,2'de kaldı. İç talep daralırken, ekonomimiz net ihracat yoluyla büyüdü. Bu kadar fren yapmamış olsaydık, yavaşlamamış olsaydık daha çok büyür, daha fazla istihdam yaratabilirdik. Önceki dönemde faizleri bu kadar yüksek tutarken, yaptığımız ikazlara dikkat edilseydi, yavaşlama bu derece olmazdı. Biz piyasa ile iç içeyiz. Sadece sayısal göstergelerle değil, fiili durumla reel piyasayı izliyoruz.

Bugünlerde deniyor ki; 'cari açık veren ve tasarrufları düşük bir ekonomi, daha ne kadar faiz indirebilir?' Normal bir süreçte değiliz. Bu söylenenler dünya ekonomisi normal bir süreçten geçiyor iken söylense amenna. Şu anda bütün dünya faizleri indiriyor. Dünya yüzde 1-2 faiz verirken, biz 7-8 faiz verirsek kendimize zarar veririz. Bizim de faizlerimiz tüketimi aşırı derecede kışkırtmayacak ve yabancı sermaye girişlerini cazip tutacak asgari seviyeye inmeli."

-"Başbakan Erdoğan da faizlerin yüksek olduğunu ifade etmişti"-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da defaatle faizlerin yüksek olduğunu ifade ettiğini, kendisinin de aylardır Merkez Bankasına bunu işaret ettiğini hatırlatan Çağlayan, bugünkü indirimin gecikmiş de olsa çok doğru bir adım olduğunu, çünkü daha fazla üreterek, daha fazla ihracat yaparak büyümenin gerçekleşeceğini belirtti.

Çağlayan, bu faiz indiriminin, banka kredilerinin maliyetlerini düşürmesi, yatırım yapacak şirketlerin finansman maliyetlerini aşağı çekmesi gerektiğine dikkati çekerek, "Teşvik sistemini şirketler bankalardan kredi kullanamasın diye hazırlamadık" görüşünü kaydetti.

Ancak bankaların gerek kredi maliyetleri gerekse de daha önce alınan kredileri kapatıp yeni kredi çekerken uyguladıkları kapatma komisyonlarının yeni yatırımları zorlaştırdığına işaret eden Çağlayan, "Ben faizlerin düşmesini tüketime yönelik krediler patlasın diye değil, yatırımlar canlansın diye istiyorum. Tüketim kredilerindeki aşırı hızlanma hem cari açığı hem enflasyonu negatif etkiliyor" ifadelerini kullandı.

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
16 Mayıs 2013 Perşembe, 19:06 Misafir bankaların tüketici kredi vermelerini kısıtlayın. arzu edilmeyen miktarlarda tüketici kredisi verilmesin. banka elindeki parayı satmak zorunda olduğuna göre illaki bu paralar kobilere, yatırımlara gidecektir. ama uygulaması bu kadar basit mi bilmiyorum
16 Mayıs 2013 Perşembe, 17:36 Misafir bakan çağlayanı merkez bankası başkanı yapsınlar faizleri bildiği gibi yapsın. bu nasıl bir özerk merkez bankası anlayamadım. merkez bankası başkanını kendi emrindeki memur gibi görme huyundan vazgeçmeli.
16 Mayıs 2013 Perşembe, 16:51 Misafir zafer çağlayanın 12 yıldır merkez bankası faiz indirimlerine yaptığı yorum: "doğru ama çok geç"