Advertisement

ABD'de yaşam pahalılığı, yakıt fiyatlarının düşmesiyle Nisan ayında gerilemesini ikinci aya taşıdı ve 2008 sonlarından bu yana ilk defa arka arkaya enflasyonda düşüş yansıtmış oldu.

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından bugün açıklanan verilere göre tüketici fiyat endeksi, Mart'taki yüzde 0.2'lik gerilemenin ardından yüzde 0.4 düşerek Aralık 2008'den sonraki süreçte en büyük gerilemeyi kaydetti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı yüzde 0.3 oranında bir düşüş olacağı yönündeydi. Daha fazla volatilite gösteren gıda ve enerji maliyetlerini içermeyen çekirdek fiyat endeksi, tahmin edilenden az bir oranda yüzde 0.1 arttı.

Daha ucuz yakıt fiyatları tüketicilerin, başka yerlere harcayabilecekleri ekstra para tasarrufu elde etmelerini ve yüksek vergi ödemeleri ile düşük maaş gelirlerinin üstesinden gelmelerini sağlıyor. Enerji giderlerinin azalması haricinde diğer ürün ve servislerdeki düşük artışlar, Fed yöneticilerine ekonominin daha fazla para genişlemesi politikasına ihtiyacı olduğu fikrini ve bu politikayı uygulama alanı veriyor.

New York'ta bulunan BNP Paribas ABD ekonomisti Laura Rosner, "Benzin fiyatlarında oldukça agresif düşüşler gördük ve bu durum diğer ürün ve servislere de sıçrayış gösterdi. Fed çekirdek enflasyondaki zayıflığı izliyor. Temel varsayımları zayıflığın devam mı edeceği yoksa daha mı kötüye gideceği üzerine değil, fakat böyle olursa, bu durum Fed'i karşılık vermeyi düşündüren ciddi bir endişe haline getirebilir" yorumunu yaptı.

81 ekonomistin fiyat endeksi tahminleri yüzde 0.4'lük düşüş ile yüzde 0.3 oranında artış arasında değişiklik gösterdi.