Advertisement

10 yıllık ABD tahvil faizleri, bugün açıklanan raporların ABD'deki işsizlik başvurularının altı haftanın en yüksek seviyesine ulaştığını ve ABD yaşam pahalılığının Nisan ayında üst üste ikinci ayda da düştüğünü göstermesi sonucunda düşüşünü ikinci güne taşıdı.

10 yıllık gösterge tahvilleri, Fed Philadelphia Başkanı Charles Plosser'in merkez bankası tahvil alımlarını bu yıl için bitirmeli görüşünü tekrarlaması ile erken saatlerde geriledi. Fed, 1 Mayıs'taki bir politika toplantısı sonrasında tahvil alımlarını enflasyon yüzde 2.5'i aşmadıkça ve işsizlik oranı yüzde 6.5'in üstünde oldukça sürdüreceğini açıklamıştı. Politika yapıcıların bir sonraki toplantısı 18-19 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek.

New York'ta bulunan, piyasa yapıcı Credit Suisse Group AG. faiz oranı stratejisti Ira Jersey, "Daha yüksek başvurular belki de en rahatsız edici haber. Çekirdek enflasyon çok yavaş olmaya başlıyor, bu da enflasyon baskısının olacağını düşünmek zor olabilir anlamına geliyor" yorumunu yaptı.

10 yıllık ABD tahvil faizleri üç baz puan, yani yüzde 0.03 puan, düşerek New York saat ile 08:56'da yüzde 1.91 oldu. Mayıs 2023 vadeli 1.75'lik tahvilin fiyatı 1/4, yani 1,000 dolar nominal değerde 2.50 dolar, artarak 98 19/32 oldu. Tahvil faizleri dün yüzde 1.98'e tırmanarak 15 Mart'tan bu yana en yüksek seviyeye ulaşmıştı.