Advertisement

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, değişen bir bölge ve değişen bir dünyanın taşıdığı zorlukların ABD ve Türkiye çıkarlarını bu denli kuvvetli biçimde bir araya getirdiği bir zamanın daha önce görüldüğünden emin olmadığını ifade ederek, "Aynı hedeflere sahibiz, bunların gerçekleşmesi için mümkün olduğunca yakın çalışmamız gerekiyor. ABD ve Türkiye omuz omuza durduğunda hiçbir zorluk bizim için fazlasıyla büyük değil" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan onuruna Dışişleri Bakanlığı'nda öğle yemeği verdi.

Biden, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'yi son ziyaretinde, Başbakan Erdoğan'ın hasta yatağındayken kendisini evine davet etme ve ailesiyle birlikte ağırlama nezaketi gösterdiğini hatırlattı.

"Amerikalı dostlarıma şunu söylüyorum; bir Türk ailesi tarafından evlerinde ağırlanana kadar, misafirperverliğin gerçek anlamını bilemezsiniz" diyen Biden, şimdi de Erdoğan'ı ailesi ile ABD'de ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını söyledi. Biden, Erdoğan'ın çocuklarının ABD'de okumasından duydukları memnuniyeti de dile getirerek, "Torunlarınızdan birinin burada doğduğunu öğrendim. Bu aile bağı, bizleri daha da yakın hale getiriyor" diye konuştu.

Joe Biden, "Sayın Başbakan, sizinle ilk tanıştığımızda da söylediğim gibi, liderliğinize büyük bir inanç besliyorum" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin büyük ve yükselen bir güç olduğunu ifade eden Biden, Başbakan Erdoğan'ın bu ziyaretinin, ABD'nin en önemli ilişkiye sahip olduğu ülkelerden biri olan Türkiye ile ilişkilerinde, kritik bir zamanda düzenlendiğine dikkati çekti. Biden, Türkiye ve ABD'nin, 60 yılı aşkın süredir NATO müttefiki olduğuna işaret ederek, "Değişen bir bölge ve değişen bir dünyanın taşıdığı zorlukların çıkarlarımızı bu denli kuvvetli biçimde bir araya getirdiği bir zamanın daha önce görüldüğünden emin değilim. Zorluklar, sadece Beşşar Esed'in iktidardan gidişini hızlandırmak değil, aynı zamanda ondan sonra istikrarlı, güvenli ve demokratik bir Suriye'ye zemin hazırlamak. Çünkü bu, Suriye halkının acılarını dindirmenin gerçekten tek yolu" dedi.

-"Mümkün olduğunca yakın çalışmamız gerekiyor"-

Bunun yanında, hem İsrail hem Filistin tarafının yapıcı bir şekilde ilerleme sağlamasına yardımcı olabilmek için Ortadoğu barış sürecinde pencereyi açık tutabilme ve Afganistan'daki savaşı sona erdirme gibi konuları da iki ülkenin birlikte çalıştığı diğer zorluklar arasında gösteren Biden, şöyle devam etti:

"Aynı hedeflere sahibiz, bunların gerçekleşmesi için mümkün olduğunca yakın çalışmamız gerekiyor. Başkan Obama'nın yönetime ilk geldiğinde belirtiği gibi Türkiye'nin büyüklüğü işlerin merkezinde olabilme yeteneğinizde yatıyor. Eminim bazen bir şeylerin daha az merkezinde olmayı istiyorsunuzdur ama Sayın Başbakan, hepimizin bildiği gibi bu durum, bu mükemmel olmayan dünyada, liderlik için ödenen bedeldir. İyi haber ise ABD ve Türkiye omuz omuza durduğunda hiçbir zorluk bizim için fazlasıyla büyük değil. Başkan Obama'nın dediği, aynı zamanda Kabine Odası'ndaki uzun görüşmemizde ortaya koyduğu gibi, bu ortaklığı tamamen benimsiyoruz. Türkiye'nin bizimle birlikte çalışarak ekonomik, siyasi ve stratejik etkisinin daha artmasını ve daha da genişletmesini tamamen benimsiyoruz".

ABD-Türkiye ilişkilerinin son 60 yılda iki tarafa da olağanüstü faydalar sağladığını söyleyen Biden, "Şundan kesinlikle eminim ki önümüzdeki 60 yıl her iki ülkeye de daha büyük yararlar getirecek. Dolayısıyla Sayın Başbakan, bölge ve dünya için, ülkelerimiz için, bu anı en iyi şekilde değerlendirelim, çünkü birlikte dost ve müttefikler olarak birçok yeri şu andakinden daha iyi hale getirebiliriz" şeklinde konuştu.

Biden, ABD Başkanı Barack Obama ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, bu süreçte ABD ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşmasına doğru çalışma yönünde çabalara başlama kararı aldığını bildirdi.

Biden, "Çünkü, bugün Başkan Obama'nın da dediği gibi, bizim Türkiye'yi sadece AB ile görüşmelerin her aşamasında bilgilendirmekle kalmayıp, aynı zamanda serbest ticaret anlaşması bağlamında aramızdaki bazı bölümleri ve farklılıkların üstesinden gelebilmemiz halinde, o noktaya AB ile yeni ticaret anlaşmasını yapmadan gelebilmemiz halinde, bunun Türkiye için büyük bir fırsat olacağına inanıyoruz. Bu, onların zorlayabileceği bir açık kapı olur" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Ticaret Odası tarafından düzenlenen yuvarlak masa toplantısında iş adamlarıyla bir araya geldi. Toplantıya, ABD Başkan Yardımcısı Biden da katıldı.

Biden, burada yaptığı konuşmada, Başbakan Erdoğan'ı uzun süredir tanıdığını ve hayranlık duyduğunu ifade etti.

"(Başbakan Erdoğan) İnanılmaz derecede zor bir bölgede harikulade bir iş çıkardı" diyen Biden, iki ülkenin güvenlik ve ekonomik refahının birbirine tamamen bağlı olduğunu söyledi.

Joe Biden, Beyaz Saray'daki Kabine Odası'nda Başbakan Erdoğan'la yaptıkları görüşmeyi "çok çok iyi bir toplantı" şeklinde nitelendirerek, Türkiye'nin dikkate değer potansiyeli, büyüyen ekonomisi ve Türkiye'nin şaşırtıcı bir süratle büyümeye devam ettiğine dikkati çekti.

Türk-Amerikan ilişkilerinin önemine de işaret eden Biden, "Kuzey Afrika, Suriye, Afganistan ve birçok yerde, dünyadaki olayların çok güçlü biçimde iki ülkeyi bir araya getirdiği başka bir dönem hatırlamıyorum" dedi.
ABD ile AB arasındaki Transatlantik Ticaret ve Yatırım İşbirliği Anlaşması müzakerelerini hatırlatan Biden, şöyle konuştu:

"Başkan Obama ve Başbakan Erdoğan, bu süre içinde, ABD ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşmasına doğru çalışma yönünde çabalara başlama kararı aldı. Çünkü, bugün Başkan Obama'nın dediği gibi, bizim Türkiye'yi sadece AB ile görüşmelerin her aşamasında bilgilendirmekle kalmayıp, aynı zamanda serbest ticaret anlaşması bağlamında aramızdaki bazı bölümleri ve farklılıkların üstesinden gelebilmemiz halinde, o noktaya AB ile yeni ticaret anlaşmasını yapmadan gelebilmemiz halinde, bunun Türkiye için büyük bir fırsat olacağına inanıyoruz. Bu, onların zorlayabileceği bir açık kapı olur".

BU HABERE YORUM YAZ
 
17 Mayıs 2013 Cuma, 13:23 Misafir serbest ticaret anlaşması imzalanırsa bundan en çok bist deki hangi şirketler ya da sektörler yarar sağlar?