Advertisement

Japonya'da temel makina siparişleri Mart'ta yüzde 14.2 artışla beklentinin üzerinde büyüyerek, son 8 yılın en hızlı aylık artışını kaydetti ve zayıf yen ve artan hisse senedi fiyatlarının şirketlerin ekipman yatırımı kararlarında daha güvenli olduğunu gösterdi.

Öte yandan imalatçılar, önümüzdeki 6-9 aylık dönemdeki sermaye harcamalarının göstergesi olan makina siparişlerinin ikinci çeyrekte düşerek, Başbakan Shinzo Abe'nin teşvik önlemlerinin daha şirketleri harcamalarını artırmaya ikna etmesinin gerektiğinin sinyalini vermesini bekliyor.

Asya'nın en büyük 2. ekonomisinde çekirdek makina siparişleri Mart'ta yüzde 14.2 ile yüzde 2.8 oranındaki medyan tahminin ve Şubat'taki yüzde 4.2'lik sıçramanın üzerinde geldi.

İhracat toparlanırsa, sermaye harcamalarının da artacağına dikkat çekerek bu şekilde şirketlerin yaz ya da sonbahardan itibaren harcamalarını artırabileceğini söyleyen Tokyo'daki Norinchukin Research Institute'ün başekonomisti Takeshi Minami, Abenomi'nin Japonya'yı deflasyondan çıkaracağı beklentisinin yüksek olduğunu, bunun da yeni zayıflattığını belirtti. Minami, zayıf yenin kurumsal kârları destekleyebileceğini, ancak şirketlerin, ihracat hacimleri artmaya başmayan sermaye harcamalarını artırmaya başlamayacağını savundu.

İmalatçılar temel siparişlerin Nisan-Haziran döneminde bir önceki çeyrekten yüzde 1.5 düşmesini bekliyor.