Advertisement

ABD'den gelen moral bozucu ekonomik veriler ve bir Fed yetkilisinin, merkez bankasının tahvil alımlarını bu yazdan itibaren azaltmaya başlayabileceğini söylemesinin ardından New York Borsası, Standard&Poor's 500 Endeksi'nin 4 gün üst üste rekor tazelemesi sonrasında geri adım attı.

Dünyanın en büyük perakende şirketi Wal-Mart Stores Inc., yavaş Amerikan ekonomisi ve yüksek verilerin tüketicilerin üzerindeki baskıyı artırmasından ötürü ikinci çeyrek kârının  beklentilerin altında olduğunu tahmin etmesinin ardından yüzde 1.7 değer kaybetti. PulteGroup Inc. ve D.R. Horton Inc., konut başlangıçlaırnın Nisan'da düşmesiyle en az yüzde 2.3 geriledi. Cisco Systems Inc., beklentinin üzerinde üçüncü çeyrek kârı açıklaması üzerine yüzde 13 değerlendi.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.5 kayıpla 1,650.47 puana, Dow Jones Endeksi de yüzde 0.3 düşüşle 15,233.22 puana geriledi. Amerikan borsalarında 6.4 milyar hissenin el değiştirmesiyle işlem hacmi 3 aylık ortalamanın yüzde 2 üzerinde oldu.

Amerikan ekonomisinin hâlen ağırkanlı büyümeden ötürü zor durumda olduğunu, toparlanmanın da sürdürülebilir seviyede olmadığını söyleyen Stifel Nicolaus/Co.'nun fon yöneticilerinden Chard Morganlander, bu nedenle hisse senedi piyasalarının merkez bankalarından gelecek açıklamalara odaklandığını belirtti.

ABD'nin boğa piyasası 5. yılına girdi. S&P 500 Endeksi kurumsal kazançların beklentinin üzerinde gelmesi ve Fed'in 3 tur parasal genişleme programlarının desteğiyle 2009'da kaydettiği 12 yılın en düşüğünden yüzde 144 yükseldi