Advertisement

(15:30'da güncellendi)

Dolar Endeksi, ABD merkez bankası Fed'in teşvik tedbirlerinin boyutunu küçülteceği endişesi ile Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyesine çıkarken, Güney Afrika ve Avustralya para birimleri değer kaybetti. ABD endeks vadeli kontratları yükselirken, altın düştü.

ABD para biriminin altı önemli para birimi karşısındaki seyrini ölçen Dolar Endeksi New York saati ile 08:15'te yüzde 0.4 yükselerek 83.932 puana çıktı. Bu, kapanış bazında, Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyeyi işaret ediyor. Güney Afrika para birimi rand Nisan 2009'dan bu yana en düşük seviyesine indi ve Avustralya doları yaklaşık bir yılın en düşük seviyesine indi. İspanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi sekiz baz puan düştü. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1'den az bir kayıp yaşadı. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.3 yükseldi. Altın düşüşünü yedinci güne taşıdı ve son dört yılın en uzun süreli düşüş dönemini yaşadı.

San Francisco Fed Başkanı John Williams, Fed'in aylık 85 milyar dolar olan varlık alım programını, ekonominin güçlendiği yönündeki işaretlerle birlikte, bu yaz azaltabileceğini kaydetti. Bugün ABD'de açıklanacak olan Tüketici Güveni endeksinin, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu ay yükselme göstermesi ve Conference Board öncü göstergeler endeksinin ise Nisan ayında yüzde 0.2 artması bekleniyor.

Londra'da Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd. küresel piyasalar araştırma müdürü Derek Halpenny, "Mevcut olumlu dolar beklentisinin nedeninin bir kısmı, bu yılın ilerleyen dönemlerinde parasal duruşta değişiklik beklentileri," dedi ve Williams'ın güvercin olarak bilindiğini ve bu nedenle yorumlarının daha fazla ağırlık taşıdığını sözlerine ekledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi bu hafta yüzde 0.7 yukarıda ve dördüncü haftayı da üst üste yukarıda geçmeye yönlendi. Avrupa'nın en büyük çimento hatları üreticisi FLSmidth & Co. A/S, karının analistlerin tahminlerinin gerisinde kalmasının etkisi ile yüzde 9 ile son bir yılın en hızlı kaybını yaşadı. İçecek şişeleme kuruluşu Coca-Cola HBC AG, Credit Suisse Group AG'nin şirketteki yüzde 1.7'lik payını satabilmesinin ardından yüzde 4.1 düştü.

(15:30'da güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
17 Mayıs 2013 Cuma, 13:54 Misafir kapitalizim kurduğu sistemle dalgalar üretiyor. bu dalgalanmalar üzerine kurduğu para kapanlarla habire para topluyor. elinizdeki altını pula çeviriyor, sevinemiyorsunuz, parayı pula çeviriyor yine sevinemiyorsunuz. elinizdeki birikim birileri tarafından hep çekip alınıyor. sizde olan sizin değil. arkasından şöyle oldu böyle oldu yorumlarıyla uyutma seanslarına devam....
17 Mayıs 2013 Cuma, 13:36 Misafir aynen bu düşüncelere katılıyorum herşey balon ben bu yalancı balona kapıldım 60000 tl altında zarar ettim psikolojim bozuldu yazık oldu paralarıma alın terime
17 Mayıs 2013 Cuma, 08:28 Misafir kesinlikle hiçbirşey değişmedi abd nin düzeldiği koca bir yalan gerçekten bir düzelme olsaydı işsizlik başvuruları çok azalırdı tarım dışı istihdam 350 bin artardı ne oluyor hiççççççç altın balonu gibi borsayı şişiriyorlar ve sonuç aynı altındaki gibi bummmmmmmmmmm çünkü dünyadaki ekonomistler ve merkez bankaları ve borsa büyük kumar kumarda dürüstlük varmı yok.kaybeden acınırmı yok e öleyse büyük patlam big bang çok yakın demedi demeyin.