Advertisement

(17:50'de güncellendi)

Batı Teksas petrolü, küresel ekonomik büyümenin hızlanarak yakıt tüketimini artıracağı sinyalleri sonrasında yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Vadeli kontratlar, hükümet verilerine göre Japonya gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 3.5 ile son bir yılın en hızlı büyüme hızına ulaşması ile birlikte, yüzde 1.1 kadar arttı. Avrupa Birliği taşıt satışları Nisan ayında Eylül 2011'den bu yana ilk defa yükseldi. Bugün açıklanan ABD Tüketici Güveni ve öncü göstergeler verileri ekonomistlerin tahminlerinden daha iyi çıktı.

Teksas merkezli Prestige Economics LLC başkanı Jason Schenker, "İyimser ekonomik veriler sayesinde piyasa yukarıda. Japon ekonomisindeki büyüme, muhtemelen bunun ana nedeni. Öncü gösterge verileri de bugün daha iyi gelmeli" şeklinde görüş bildirdi.

Haziran vadeli Batı Teksas petrolü, Nymex elektronik işlemlerinde 85 sent, yani yüzde 0.9, yükselerek New York saati ile 09:27'de varil başına 96.01 dolara geldi. Fiyatlar bu hafta yüzde 0.1 düştü. Tüm kontratlarda işlem hacmi, bu rapor yazıldığı sırada, 100 günlük ortalamasının yüzde 17 altındaydı.

Temmuz vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 77 sent, yani yüzde 0.7, artarak varil başına 104.57 dolara yükseldi. Bütün kontratların işlem hacmi, son 100 gün ortalamasından yüzde 14 daha yukarıdaydı.

(17:50'de güncellendi)