Advertisement


İngiltere'de enflasyon Nisan ayında, akaryakıt maliyetlerindeki düşüşle birlikte, son yedi ayın en düşük seviyesine inerek ekonomistlerin beklediğinden daha fazla yavaşladı ve üretici fiyatları 2009 yılından bu yana en yavaş artışını gerçekleştirdi.

Tüketici fiyatları Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2.4 arttı. Mart ayında yüzde 2.8 artan tüketici fiyatlarının, Nisan ayında, Blooomberg News'un anketine katılan 35 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, yüzde 2.6 artış göstermesi bekleniyordu. Çekirdek enflayon da soğurken, fabrika çıkışı üretici fiyatları yıllık yüzde 1.1 ile Eylül 2009'dan bu yana en yavaş artışını gerçekleştirdi.

İngiltere Merkez Bankası geçen hafta enflasyon tahminini düşürdü ve fiyatlardaki artışın yüzde 2 hedefine daha önce tahmin edilenden erken varabileceğini kaydetti. Büyüme tahminlerini de yükselten merkez bankası, bu ayki toplantısında, tahvil alım hedefini değiştirmeyerek 375 milyar sterlinde (572 milyar dolar) bıraktı. Yarın açıklanacak merkez bankası toplantı tutanakları, Başkan Mervyn King'in parasal genişlemenin artırılması konusundaki ısrarını sürdürüp sürdürmediğini gösterecek.

Londra'da Scotiabank ekonomisti Alan Clarke, "Bu, süregelen aşağı trendin bir parçası değil. Enflasyon düşüşe geçmeden ya da gelecek yılın ortasında hedef seviyesi olan yüzde 2'ye varmadan önce, yüzde 2.9 ya da yüzde3 seviyesi civarına yükselebilir," dedi ve "Halen, enflasyon parasal genişlemenin artırılmasının önünde bir engel değil. Bu noktada, onlara tetiği çekmeye yönelten şey büyüme konusundaki felaket olacak ve oradan iyi haberler geliyor" değerlendirmesinde bulundu.

Ulaşım maliyetleri yıllık enflasyon oranından 0.3 yüzde puanı çekti. İstatistik ofisi, etkinin önemli kısmının benzin fiyatlarından kaynaklandığını belirtti.

Kapat