Advertisement

(15:40'ta güncellendi)

ABD endeks vadeli kontratları, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin bugün Kongre'de ekonomik görünüme ilişkin yapacağı konuşma öncesi, yükselirken, altın değer kazandı ve Avrupa hisse senetleri kayıplarının bir kısmını geri aldı. Yen, Japonya Merkez Bankası'nın parasal gevşeme programını devam ettirmesinin ardından, euro karşısında son üç yılın en düşük seviyesine indi.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, New York saati ile 08:39'da, yüzde 0.3 yukarıda seyrediyordu. Stoxx Europe 600 Endeksi, dün Haziran 2008'den bu yana en yüksek seviyesinden kapandıktan sonra, yüzde 0.3 geriledi. Yen euro karşısında 133.25 seviyesine düşerek, Ocak 2010'dan bu yana en düşük seviyesine inerken, sterlin, İngiltere'de perakende satışların Nisan ayından beklenmedik bir şekilde düşmesinin ardından geri çekildi. Altın yüzde 1.4 ve bakır yüzde 2 sıçradı.

Bernanke bugün TSİ 17:00'de Kongre'de ekonomik görünüme ilişkin bir konuşma yapacak ve Fed son politika toplantısının tutanaklarını açıklayacak. ABD'de bugün açıklanacak olan Nisan ayı ikinci el konut satışları verisinin, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, üç yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıkması bekleniyor. Küresel hisse senetlerinin toplam değeri bu yıl, ABD ekonomisindeki toparlanma işaretleri ve tüm dünyada merkez bankalarının aldıkları teşvik tedbirlerinin desteği ile 5 trilyon doların üzerinde bir artış gösterdi.

Cenevre'de Notz, Stucki & Cie. portföy yöneticisi Pierre Mouton, "Fed muhtemelen ekonomik göstergeleri izlemekte olduğunu kaydedecek ve parasal gevşemenin sonlandırılmasına yönelik bir zaman çerçevesi verebilir" dedi.

(15:40'ta güncellendi)