Advertisement

(10:15'te güncellendi)

Batı Teksas petrolü, ABD'de stokların dördüncü hafta üst üste artarak Şubat ayından bu yana en uzun süreli çıkış dönemini geçirdiğini gösteren verinin ardından, düşüşünü ikinci güne taşıdı. Çin'in petrol stokları ikinci ay üst üste arttı.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, Amerikan Petrol enstitüsü'nün (API) verilerine göre stokların geçen hafta 532,000 artmasının ardından yüzde 0.7 kadar düştü. ABD'de bugün hükümet tarafından açıklanacak olan petrol stok verisinin, Bloomberg'in anketine katılan analistlerin tahminlerinin medyanına göre, 1 milyon varil düşmesi bekleniyor. API verilerine göre, ayrıca, benzin ve ısınmave dizel yakıtları içeren distile yakıt stokları da arttı.

Sydney'dee emtia haber bülteni Barratt’s Bulletin'in CEO'su ve yatırımcıların 92.50 dolar civarında alıma geçebileceği tahmininde bulunan Jonathan Barratt, "Piyasa stokların azaldığını ve petrolün tüketildiğine ilişkin işaretleri görmek istiyor," dedi ve "Bu akşam stokların arttığını görürsek, fiyatların aşağı yönlendiğini göreceğimizi düşünüyorum" şeklinde görüş bildirdi.

Temmuz vadeli Batı Teksas petrolü, Nymex elektronik işlemlerinde, 67 sent düşerek varil başına 95.51 dolara kadar indikten sonra, Singapur saati ile 14:31'de 95.83 dolara geldi. Tüm kontratlarda işlem hacmi, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 50 altındaydı. Dün vadesi dolan Haziran vadeli kontrat 55 sent ya da yüzde 0.6 düşerek varil başına 96.16 dolara indi ve son beş günde ilk kez değer kaybetti.

Temmuz vadeli Brent petrolünün varil fiyatı, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 46 sent ua da yüzde 0.4 düşerek varil başına 103.45 dolara indi. Avrupa gösterge petrolü Brent ile ABD göstegresi Batı Teksas arasındaki fiyat farkı 7.78 dolara geldi. Bu fark dün 7.73 dolara geriledi ve dört gün üst üste aşağı yönde hareket etti.

(10:15'te güncellendi)