Advertisement

Hyundai Motor Co. ve Kia Motors Corp.'un değer kazanmasının tüketime bağlı şirketler endeksini 2 ayın zirvesine taşımasıyla gelişen piyasalar endeksi yükseldi

Hyundai Motor, Güney Kore'deki haftasonu vardiyalarının bu haftasonu yeniden başlayarak, üretimi destekleyeceği beklentisiyle yüzde 2 tırmandı. China Airlines Ltd., Fubon Securities Co.'nun şirketin iş hızının ikinci yarıda hızlanacağını söylemesi sonrasında son 4 ayın en büyük sıçramasını kaydetti. BEC World Pcl, önde gelen hissedarların hisselerini satmasının ardından Ekim'den bu yana en sert düşüşünü yaptı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.2 kazançla 1,050.26 puana çıktı. Japonya Merkez Bankası, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin ekonomi üzerine yapacağı sunumun öncesinde genişleme planını aynı hâliyle devam ettirme kararı aldı. İngiltere Merkez Bankası bugün Mayıs'taki toplantısının tutanaklarını yayınlayacak.

Asya'nın genel olarak sakin olduğunu, çoğu piyasa oyuncusunun da Ben Bernanke'nin konuşması öncesinde beklemede kaldığını söyleyen IG Markets'ın baş piyasa stratejisti Chris Weston, varlık sınıflarının çoğundaki fiyat hareketinin Fed Başkanı'nın sözlerine bağlı olacağını belirtti.

Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 0.8 kazançla 29 Mart'tan bu yana en yüksek kapanışına işaret etti. Hong Kong'un Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.4 primlendi. İşlemler sabah saatlerinde yağmur fırtınasından ötürü iptal edilmişti. FTSE Malezya Borsası KLCI Endeksi yüzde 0.4 artarak rekora tırmandı ve Hindistan'ın S&P BSE Sensex Endeksi 2 gün devam eden düşüşünü sonlandırarak yüzde 0.3 yükseldi.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard'ın dün merkez bankasının büyümeyi desteklemek için tahvil alımlarını sürdürmesinin gerektiğini savunması sonrasında küresel hisseler kazançlarını genişletti. New York Fed Başkaı William C. Dudley de teşviklerin ne şekilde değiştirilmesi yönünde henüz bir karara varmadığını belirtti.

MSCI Dünya Endeksi bu yıl yüzde 14 yükselirken, MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu yıl yüzde 0.4 düştü. Gelişen piyasalar endenski 12 aylık tahmini kazançlarının 10.7 katından işlem görerek, 14.2 katından fiyatlanan MSCI Dünya Endeksi'nin gerisinde kalıyor.