Advertisement

ABD'deki Purdue Üniversite ekonomi profesörlerinden Wally Tyner, ABD'de bu yaz benzin fiyatlarının, 2012'nin altında olmasını beklediğini aktardı.

Enerji ekonomisi uzmanı Tyner, ortabatıdaki fiyatların galon başına 3.50-3.90 dolar aralığında ve Güney ve Güneydoğu'da da 3.15-3.55 dolar arasında
olacağını öngördü. Teyler, fiyatların Batı sahilinde 4 doların üzerine çıkmasını beklemediğini söyledi.

Yakıt verimliliği ve bazı ülkelerin üretimindeki artışın ham petrol fiyatlarını aşağı çekmesinin gerektiğini kaydeden Tyner, petrol üretiminin 2009'dan bu yana ilk kez tüketimden daha hızlı büyüdüğüne dikkat çekti.

Öte tandan Tyner rafinerilerin hizmet dışı kalması ve petrol fiyatlarındaki geçici sıçramalara neden olabilecek küresel gerginliklere karşı uyardı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
22 Mayıs 2013 Çarşamba, 18:10 Misafir 1 galon 3.78 lt. galon 3.50 - 3.90 usd. bu durumda litresi 1 usd yaklaşık olarak. o yüzden abd de dizel araç yok, lpg li araç yok. henüz 2500 cc benzinli motorlar yapıyorlar ekonomik diye. fakat buna bağlı olarak otomotiv endüstrisi çağın çok gerisinde kalmış durumda yakıt ekonomisi açısından. evet konfor vs süper ama yüksek verimli motor diye birşey yok. şu anda japonya bile yakıt ve motor verimliliğinde geride kaldı. bu işin en iyisi avrupa daha doğrusu alman ve fransız otomotiv firmaları olmaya başladı. ülkemizde otomobil yapılacaksa, çin malı gibi bir şey olmamalı, avrupalı olabilmeli.