Advertisement

İngiltere'de perakende satışlar Nisan ayında, gıda satışlarınn yaklaşık iki yılın en hızlı düşüşünü göstermesinin etkisi ile, beklenmedik bir şekilde düştü. Bu durum, İngiltere'de tüketici harcamalarındaki zayıflığın sürdüğünü işaret ediyor.

Akaryakıt dahil perakende satışlar Nisan ayında, yüzde 0.6 düşüş gösterdiği Mart ayında göre yüzde 1.3 geriledi. Bloomberg News'un anketine katılan 25 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, perakende satışların yüzde 0.1 artması bekleniyordu. Gıda ürünlerinin satışları Nisan ayında yüzde 4.1 ile Mayıs 2011'den bu yana en keskin düşüşünü gösterdi. Diğer bir veriye göre, İngiltere'nin açığı geçen ay genişledi.

İngiltere'de enflasyon düştü ve bu gelişme, hanehalkı üzerindeki baskıyı azaltabilir. Öte yandan, İngiltere Merkez Bankası, tüketici harcamalarında kademeli artış olacağı tahmininde bulundu. Halen, düşük ücret artışları harcamalardaki yükselişleri kısıtlı kılabilir. Perakendeci Marks & Spencer Group Plc, dünkü açıklamasında, tüketici zemininin "zorlu" kalmaya devam ettiğini kaydetti.

Londra'da Capital Economics Ltd. ekonomisti Samuel Tombs, veri açıklanmadan önce yaptığı açıklamada, "Yılın başlarında perakende satışlarda yukarı yönde kıpırdama gördük ve bu durum, genel ekonominin büyümesine yardımcı oldu," dedi ve "Ancak hanehalkı üzerinde enflasyondan kaynaklanan baskı var. Bu nedenle, yükselişler muhtemelen devam etmeyebilir" değerlendirmesinde bulundu.