Advertisement

(16:00'da güncellendi)

Avrupa hisse senetleri, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin bugün Kongre'de ekonomik görünüme ilişkin yapacağı konuşma öncesi düştü. Hisseler son beş yılın zirvesi yakınlarından geriledi. ABD endeks vadeli kontratları yükselirken, Asya hisse senetleri fazla değişmedi.

Wm Morrison Supermarkets Plc, UBS AG'nin hisseyi kurumsal satıcılar lehine hisselere koymasının ardından yüzde 2.8 geriledi. Danimarkalı mücevher üreticisi Pandora A/S, Prometheus'un şirketteki varlıklarını azaltmasının ardından yüzde 12 düştü. Almanya'nın en büyük perakendecisi Metro AG, Morgan Stanley'in şirket için son 10 yılda ilk kez "al" tavsiyesinde bulunmasının ardından yüzde 6 sıçradı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.4 düşerek, Londra saati ile 14:03'te, 308.92 puana indi. Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi dün Haziran 2008'den bu yana en yüksek seviyesinde kapandı. Endeks halen, Avrupa Merkez bankası Başkanı Mario Draghi'nin euroyu koruyacağına dair taahhüdü ve Fed'in üç tur parasal genişlemeye gitmesinin desteği ile, Mart 2009'dan bu yana yüzde 96'lık bir ralli yapmış durumda. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.2 yükselirken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.1 kaybetti.

Frankfurt'ta Quoniam Asset Management GmbH hisse senedi işlemleri müdür yardımcısı Soeren Steinert, "Piyasa Bernanke'yi bekliyor," dedi ve "Yatırımcıların, üç gündür süren konsolidasyon döneminde yeni faktörler beklemeleri ile birlikte, kar satışları geliyor. Piyasada ayrıca, Terna, Morrisons ve Pandora gibi çok sayıda şirket haberi de var" değerlendirmesinde bulundu.

Bernanke bugün Washington'da TSİ 17:00'de bir konuşma yapacak. ABD merkez bankası ayrıca, TSİ 21:00'de 30 Nisan toplantısının tutanaklarını açıklayacak.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, Fed'in tahvil alımlarına devam etmesi gerektiğini, zira politika yapıcıların büyümeyi desteklemek için ellerinde bulunan en iyi seçeneğin bu olduğunu söyledi.

Bullard, dün Frankfurt'ta piyasaların kapanmasından sonra yaptığı konuşmada, Avrupa Merkez bankası'nın agresif bir parasal gevşeme programı uygulamaması durumunda, uzun bir süre daha düşük büyüme ve Japonya benzeri bir deflasyon riskleri ile karşı karşıya olduğunu sözlerine ekledi.

(16:00'da güncellendi)