Advertisement

Deflasyonu sonlandırmaya çalışan Japonya'nın tahvil faizlerinin getirisi ile gelişmiş ülkelerinkiler arasındaki farkın 20 yılın en düşük seviyeye işaret etmesine bakıldığında, Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda'nın enflasyon hedefi, başkanın kendi kontrolünde olmayabilir.

G-7 ülkelerinin tahvil faizleri ile Japonya'nın hükümet tahvilleri arasındaki getiri farkı geçtiğimiz hafta 61 baz puan ile 1990'den bu yana en düşük seviyesine işaret etti. G-7 ülkelerinin merkez bankalarının borçlanma maliyetlerini rekor düşük seviyelerde tutması ve öngörülmedik teşvikleri sürdürmesine rağmen, tüketici fiyatları bu ülkelerin çoğunda hız kaybetti.

Fiyat kazançlarının Kuroda'nın 15 yıldır devam eden deflasyonu sonlandırma hamleleri karşısındaki zorlukları artırırken, BOJ bugün para politikasını aynı şekilde koruma kararı aldı. Bloomberg anketine katılan ekonomistler, politika yapıcıların aylık tahvil alımlarını ikiye katlayarak 2 yıl içinde yüzde 2 enflasyona ulaşma vaadine rağmen fiyatların bu yıl yüzde 0.5 altında hızlanacağını öngörüyor.

Dünya genelinde desenflasyon sinyalleri belirirken Japonya'nın ters yönde giderek yzüde 2 enflasyona ulaşmasının daha da zor olduğunu belirten Tokio Marine&Nichido Lİfe Insurance Co.'nun kurumsal muhasebe ve yatırım birimi genel müdür yardımcısı Shuntaro Take, dünya ekonomisinin coşkusuz olduğunu söyledi.

ABD, İngiltere, Kanada ve Fransa bu ay enflasyonun yavaşladığını açıkladı.