Advertisement

İstanbul Ticaret Odası (İTO) üyesi 330 bin seçmen yeni dönemin İTO meclis üyelerini belirlemek için Türk Telekom Arena Stadyumu'nda sandık başına gitti. İTO Yönetim kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, "İstanbul Ticaret Odasına yakışır vakurlukta, gayet yüksek katılımlı, demokratik ve şeffaf bir seçim yapıyoruz" dedi.

AA muhabirine seçime ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yalçıntaş, bütün sandıkları tek tek gezdiğini, gayet güzel bir seçim gerçekleştirdiklerini belirterek, "Hakikaten İstanbul Ticaret Odasına yakışır vakurlukta, gayet yüksek katılımlı, demokratik ve şeffaf bir seçim yapıyoruz. Ben sonucun İstanbul iş camiası için, Türk iş camiası için hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum" dedi.

Seçimin ardından göreve gelecek isimlere başarılar dileyen Yalçıntaş, "Hem komite üyeleri hem meclis üyeleri hem de yönetim çok başarılı bir şekilde İTO'yu yönetecek. İnanıyorum ki ekip İstanbul iş alemini çok başarılı yarınlara taşıyacaktır" diye konuştu.

Yalçıntaş, İTO mayıs ayı meclis toplantısında daha önce yönetim kurulu başkanlığına adaylığını açıklayan Meclis Başkanı İbrahim Çağlar'ı desteklediğini açıklamıştı.

Seçim sandıklarını gezerek Oda üyeleriyle bir araya gelen Yönetim Kurulu Başkanı adayı ve İTO Meclis Başkanı İbrahim Çağlar ise AA muhabirine seçim sürecini anlattı.

İTO'nun 330 bin üyesi bulunduğunu dile getiren Çağlar, 330 bin üyenin temsil edildiği 81 ayrı meslek grubu bulunduğunu, İTO yönetim kurulu başkanının 29 mayısta belli olacağını belirterek şunları kaydetti:

"Örneğin İnşaat Komitesi'nde 10 bin üye varsa o 10 bin üye kendisini temsil edecek 5 meclis üyesinin bugün seçimini yapıyor. Burada üyelik olarak 2 yılı geride bırakmış bütün üyeler, şirket temsilcileri seçilebilir. Bugün sandıkların açılmasıyla komite üyeleri belli olacak. 29 mayısta yani tam bir hafta sonra İTO'nun burada oluşmuş olan 248 meclis üyeleri, yönetim kurulunu, başkanını ve disiplin kurulunu seçecek.

Üyeler aynı zamanda TOBB'a göndereceğimiz 30 delegenin seçimini yapıyor. Takip eden birkaç gün sonra da meclis başkanı ve meclis başkanlık divanının seçimini yapılıyor."

-Hisarcıklıoğlu'na teşekkür-

Yalçıntaş'ın kendisine tam desteğini açıklamasını memnuniyetle karşıladığını dile getiren Çağlar, "Türkiye Odalar Birliği Başkanı sayın Hisarcıklıoğlu'na da teşekkür ediyorum. O da desteklerini açıkladı. Buradaki bütün arkadaşlarımıza destek oldular. Hep birlikte güzel bir sonuç alacağımıza inanıyorum" değerlendirmesini yaptı.

Çağlar kendisiyle birlikte 2 adayın daha bulunduğunu, bu isimlere başarılar dilediğini dile getirerek oda seçimlerine iştirak eden bütün üyelere teşekkürlerini iletti.