Advertisement

ABD endeks vadelileri, gösterge endeksinin dün rekor seviyelere ulaşmasının ardından yükseldi. Yatırımcılar Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin ekonomi ve merkez bankasının varlık alımları hakkında bugün yapacağı açıklamaları bekliyor.

Saks Inc., Goldman Sachs Group Inc. ile satış gibi opsiyonları da içeren bir araştırma iş birliği içerisinde olduğunun duyulmasıyla birlikte erken New York piyasasında yüzde 17 yükseldi. Target Corp., yüksek vergiler ve havaların soğuk olmasının satışları etkilemesiyle kâr verilerinin yüzde 29 düşmesi sonrasında yüzde 2.1 geriledi. ABD'nin ikinci en büyük ev dekorasyonu satıcısı Lowe's Cos., ilk çeyrek kâr verilerinin analistlerin beklentilerine yakın geldiğini açıklamasının ardından yüzde 2.6 düştü.

Standard & Poor's 500 Endeksi Haziran vadelileri yüzde 0.2 artarak New York saati ile 08:49'da 1,669.5 puan oldu. Dow Jones Haziran vadeli kontratları ise 31 puan, yani yüzde 0.1, artarak 15,386 puana yükseldi.

Cenova'da bulunan Stucki & Cie. portföy yöneticisi Pierre Mouton, "ABD ekonomisine ufak yamalar yapıldı, fakat yine de toparlanıyor. Fed, ekonomik göstergeleri izlediğini ve parasal genişleme politikasının bitişi için bir zaman dilimi verebileceklerini açıklayacak gibi görünüyor. Bu piyasa için yönetmesi zor bir durum olacak" yorumunu yaptı.

Bernanke bugün, Kongre'nin Ortak Ekonomi Komitesi öncesinde Washington saati ile 10:00'da ABD ekonomisinin gidişatı ile ilgili açıklamalarda bulunacak. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) ise yine bugün Washington saati ile 14:00'da 30 Nisan - 1 Mayıs tarihli toplantı tutanaklarını açıklayacak. Politika yapıcılar son toplantı öncesinde aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımına devam edeceklerini ancak şartların değişmesine karşın alımları artırma ya da azaltma konusunda hazır olacaklarını söylemişlerdi.