Advertisement

Fed Başkanı Ben S. Bernanke, ABD ekonomisinin yüksek seyreden işsizlik oranından ve hükümet harcamalarındaki kesintilerden olumsuz etkilenmeye devam ettiğini dile getirerek, parasal politikayı zamanından önce daraltmanıni toparlanmayı durdurabileceğini dile getirdi.

"Para politikasını erken daraltmak, faiz oranlarının geçici olarak artmasına neden olur ama aynı zamanda ekonomik toparlanmanın yavaşlaması veya durması ve enflasyonun daha fazla düşmesine yönelik daha büyük riskler ortaya çıkarır" dedi. Fed Başkanı para politikasının "önemli bir fayda" sağladığını da sözlerine ekledi.

Fed'in 100 yıllık tarihindeki en agresif ekonomik teşvik politikasını yönlendiren Bernanke, Büyük Buhran'dan bu yana görülen en büyük ekonomik resesyonun üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen işsizlik oranını yüzde 7.5'in altına indirebilmiş değil.

Fed Başkanı işgücü piyasasının "bazı gelişmeler" kaydettiğini dile getirirken, "Yüksek seviyedeki işsizlik çok maliyetli" ifadelerini kullandı.

"Bu yüksek işsizlik oranı yalnızca bireyleri ve ailelerini etkilemiyor, işçilerin yeteneklerinin zamanla körelmesine yol açarak ekonomik verimliliği de negatif etkiliyor" diyen Bernanke, aynı zamanda birçok genç insanın işyeri tecrübesini elde edemediğini sözlerine ekledi.

Bernanke'nin konuşmasında dikkat çeken noktalardan bir tanesi ise 3. tur parasal genişlemenin hızının "verilere bağlı" olduğunu söyleyerek, azaltma veya artırma yapılabileceği sinyalini vermesiydi.

Bernanke konuşmasına devam ederken Standard & Poor's 500 Endeksi yüzde 0.5 tırmandı ve New York saatiyle 10:04'te 1,678.10 puana ulaştı. 10 yıllık tahvil faizleri ise düşerek yüzde 1.90'a geriledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
23 Mayıs 2013 Perşembe, 11:48 Misafir sizin de daralmanızında, genişlemenizide ....