Advertisement

Çin'de imalat Mayıs'ta 7 aydır ilk kez beklenmedik şekilde düşüş kaydederek, büyümedeki yavaşlamanın ikinci çeyreğe de sıçrayabileceğinin sinyalini verdi.

HSBC Öncü Çin PMI verisi Nisan'daki 50.4 puandan Mayıs'ta 49.6 puana gerileyerek, imalatt daralmaya işaret etti. Bloomberg anketine katılan 13 analistin medyan tahmini de imalat PMI'nin 50.4 puan geleceği yönündeydi.

Asya Borsaları, ülkenin başbakanı Li Keqiang'ın geçtiğimiz hafta daha fazla teşvik ekleme konusunda isteksizlik sinyali vermesinin ardından yeni hükümetin daha düşük büyümeyi tolere etmesini test edecek olan verinin ardından kayıplarını genişletti. Bloomberg'in bu ayki anketine katılan yatırımcılar, Çin ekonomisinde bozulma öngörenlerin sayısının Ocak'takinin iki katına tırmanmasıyla Çin ekonomisine dair endişelere dikkat çekti.

Yavaşlamanın çok kötü olduğunu söyleyen BNP Paribas SA'nın ekonomistlerinden Ken Peng, "Artık Çin'in GSYH'sinin ikinci çeyrekte ilk çeyrektekinin altında olacağı daha büyük bir ihtimal" dedi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.7 düşerken, MSCI Asya Pasifik Endeksi de yüzde 0.7 aşağıda seyretti.

Çin'in büyümesi ilk çeyrekte yüzde 7.7 büyüyerek, hükümetin tam yıllık hedefinin üzerinde kalmayı başardı. Ülkenin sabit getirili varlık yatırımları ve fabrika üretimi bu ay beklentilerin altında kalırken, imalat ve hizmet endeksleri düştü. Ekonomi 2012'de yüzde 7.8 ile son 13 yılın en yavaş büyümesini kaydetti.