Advertisement

İstihdam piyasasındaki ilerlemelerin devam etmesi hâlinde ABD Merkez Bankası'nın teşvik önlemlerini azaltacağı endişelerinin artmasıyla New York Borsası rekor yüksekten gevşedi.

Standard&Poor's 500 Endeksi'ndeki 10 sektörün hepsi düştü. Kamu hizmeti, emtia ve telefon şirketleri en az yüzde 1.2 ile en sert düşüşleri kaydetti. Target Corp., kârın, yüksek vergi ve daha soğuk havanın satışları azaltmasıyla yüzde 4 değer kaybetti. Saks Inc., şirketin satış gibi seçeneklere bakması için Goldman Sachs Group Inc.'e danıştığı haberi üzerine yüzde 15 primlendi. Hewlett-Packard Co., kazançların tahminlerin üzerinde olduğunu açıklaması sonrasında seans sonrası işlemlerde yzüde 13 primlendi.

S&P 500 Endeksi erken saatlerde yüzde 1.1 ralli yapmasının ardından yüzde 0.8 kayıpla 1,655.35 puana geriledi. Dow Jones Endeksi yüzde 0.5 düşüşle 15,307.17 puana indi. Amerikan borsalarında 8.3 milyar hissenin el değiştirmesiyle işlem hacmi 3 aylık ortalamanın yüzde 32 üzerine oldu.

Piyasadaki en önemli noktanın Fed'in verilere göre daha fazla mı, daha az mı adım atacağı olduğunu belirten LPL Financial Corp.'un yatırım stratejisti John Canally, hisselerin bu zamana kadar çok fazla yükseldiğini, insanların genel olarak satış için bahane aradığını söyledi.

Amerikan hisseleri dün erken saatlerde Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin parasal genişlemeden erken çıkışın, toparlanmayı riske atacağı sözleri sonrasında değerlendi. Hisseler merkez bankasının önümüzdeki birkaç toplantısında, istihdam piyasasındaki ilerlemelere bağlı olarak alımların hızının düşürülebileceğini söylemesi üzerine de satışa geçti.