Advertisement

Hazine, Haziran-Ağustos döneminde 44,2 milyar liralık iç borç servisine karşılık, 38,8 milyar lira iç borçlanmaya gidecek.

Hazine Müsteşarlığı, 2013 yılının Haziran-Ağustos dönemine ilişkin iç borçlanma stratejisini açıkladı.

Hazine'nin 38,8 milyar lira tutarında iç borçlanmaya gideceği dönemde, dış borçlanma gerçekleştirilmeyecek. Bu yılın haziran ayında 6, temmuz ve ağustos aylarında da 5'er adet olmak üzere 16 devlet tahvili ihalesi düzenlenecek.

Hazine, bu yılın haziran ayında 13 milyar lira, temmuz ayında 11,8 milyar lira, Ağustos ayında da 14 milyar lira iç borçlanmaya gidecek.

Hazine Müsteşarlığının bu yılın haziran-ağustos dönemine ilişkin iç borçlanma stratejisine göre, haziran ayında toplam 14,8 milyar liralık iç borç servisine karşılık toplam 13 milyar lira, temmuzda toplam 12,9 milyar liralık iç borç servisine karşılık 11,8 milyar lira, ağustosta 16,5 milyar liralık iç borç servisine karşılık 14 milyar lira iç borçlanma gerçekleştirilecek.

Hazirandaki iç borçlanmanın 9,5 milyar lirası piyasaya, 3,5 milyar lirası kamuya yapılan satışlar yoluyla, temmuzdaki iç borçlanmanın da 10,1 milyar lirası piyasaya, 1,7 milyar lirası kamuya yapılan satışlar, ağustostaki iç borçlanmanın da 9,9 milyar lirası piyasaya, 2,6 milyar lirası kamuya yapılan satışlar şeklinde olacak. Ayrıca ağustos ayında 1,5 milyar lira tutarında kira sertifikası yoluyla iç borçlanma gerçekleştirilecek. Söz konusu tutar, piyasa koşullarına bağlı olarak değişebilecek.

Haziranda 15,5 milyar lira, temmuzda 14 milyar lira, ağustosta da 17 milyar lira olmak üzere toplam 46,5 milyar lira ödeme yapılacak. Bu ödemenin 44,2 milyar lirası iç borç, 2,1 milyar lirası da dış borç servisinden oluşacak.

Öte yandan, haziran ayında 2,5 milyar lira, temmuzda da 2,2 milyar lira, ağustosta da 3 milyar lira nakit bazlı faiz dışı denge, özelleştirme gelirleri, 2B satış gelirleri, TMSF'den sağlanan gelirler, devirli-garantili borç geri dönüşleri, kasa banka değişimi ve kur farkı kalemlerini içeren finansman geliri hedefleniyor.

AA