Advertisement

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'de yeni konut satışları Aralık ayında düşüşü sonlandırmalarından bu yana  Mayıs'ta en büyük sıçramasını yaparak, hükümetin bu yılki emlak kontrollerini sıkılaştırma çabalarının, alıcıları caydırtmaka başarız olduğunu gösterdi.

Çin'in en büyük gayrimenkul sitesi sahibi SouFun Holdings Ltd., fiyatların yıllık bazda yüzde 6.9 artışla metrekare başına 10,180 yuana (1,659 dolar) çıktığını açıkladı. Konut fiyatları aylık bazda da yüzde 0.81 artış kaydederek, 12. aylık yükseliş olduğuna işaret etti.

Çin Devlet Konseyi 24 Mayıs'ta sitesinden yaptığı açıklamada Çin'in Şanghay ve Chongqing'deki pilot emlak vergisi uygulamalarını genişleteceklerini bildirdi. Centaline Property Agency Ltd.'a göre, hükümet 35 eyalet statüsündeki şehirden yalnızca Pekin'in en sıkı önlemleri almasıyla birlikte hükümet Mart'ta konut fiyatlarını soğutacak 3 yıllık kampanyasını hızlandırdı.

SouFun, artan arsa fiyatlarına, temel şehirlerdeki eksiklerle ve gevşek para politikası beklentilerine rağmen, konut fiyatlarındaki güçlenmenin devam edeceğini söyledi.

Aralarında Pekin ve Şanghay'ın da yer aldığı 10 büyük şehirdeki konut fiyatlarının ortalaması yıllık bazda yüzde 9.7 artarak metrekare başına 17,202 yuana çıktı.