Advertisement

Avustralya'da perakende satışları, bonmarşe mağazalarındaki satışların, giyim ve ayakkabı satışlarını bir miktar gölgelemesiyle Nisan'da beklentinin altında arttı.

Sidney'deki İstatistik Kurumu'nun rakamlarına göre perakende satışlar aylık yüzde 0.2 artışla 21.9 milyar Avustralya dolarına (21 milyar dolar) çıktı. Perakende satışlar Mart'ta yüzde 0.4 düşmüştü. Bloomberg anketine katılşan ekonomistlerin medyan tahmini, satışların yüzde 0.3 artacağı yönündeydi.

Avustralya Merkez Bankası Başkanı Glenn Stevens ve yönetim kurulu son 20 ayda yüzde 2'lik faiz indirimi uygulayarak, politika faizini yüzde 2.75'e çekti. Ülkenin gösterge endeksi son 3 ayın 2'sinde ekside kapandı ve hükümet Mayıs'ta bu mali yıl için 19.4 Avustralya dolarlık bütçe açığı öngördü.

Westpac Banking Corp.'un Bill Evans liderliğindeki ekonomistleri, büyümede düşüş beklenmesine rağmen Nisan'da perakende satışlarının arttığını belirtti.

Avustralya doları, ABD doları karşısında 96.28 centten işlem gördü.

Bonmarşelerdeki mağaza satışları yüzde 2 düşerken, hanehalkı ürünleri de yüzde 0.6 düştü. Tüketiciler giyim, ayakkabı ve kişisel aksesuarlar için yüzde 1.8, gıda için ise yüzde 0.5 daha fazla harcadı.