Advertisement

ABD Merkez Bankası Yellen, Amerikan bankalarının büyüklüğünü sınırlamak ya da onları bazı birimlerini satışa zorlamak yerine, ekstra sermaye tutmaya zorlamaktan yana olduğunu söyledi.

Diğer belirsiz yönyemlerin "Batmasına izin verilemeyecek kadar büyük" bankaların sorununu çözeceğine ikna olmadığını savunan Yellen, finansal istikrara büyük risk teşkil eden şirketleri ekstra sermaye tutmaya zorlayacak bir mekanizmaya ya da daha dik bir sermaye sürjarjına ihtiyaç olabileceğini dile getirdi.

Amerikalı regülatörler ve yasa koyucular, kurtarmalarla sonuçlanacak bir başka büyük banka iflasının olmasını önlemenin yollarını arıyor. Fed Başkanı Ben S. Bernanke geçtiğimiz ay bankalardaki büyüklük kısıtlamalarına karşı olduğunu ve güvenlilik için ekstra sermaye talep edilmesi gerektiğini ifade etti.

Bernanke Şubat'ta Dodd-Frank finansal düzenleme yasasının batmasına izin verilemeyecek kadar büyük banka problemini hedef alırken, bazı büyük bankaların hâlen hükümet tarafından kurtarılacakları algısından yararlandıklarını söyledi.

Daha ihtiyatlı düzenlemelerin ve denetimin, sistemik olarak önem taşıyan finansal kurumların başarısızlık ihtimalini azalttığının altını çizen Yellen, 2013 Uluslararası Maliye Konferansı'nda yağtığı konuşmasında "Ancak aynı zamanda mevcut düzenlemelerin yeterli olduğunu düşünmüyorum" dedi.