Advertisement

Nomura Holdings Inc.'in aracı kurumlar arasındaki düşüşü devam ettirmesi ve güçlü yenin ihracatçıların kazanç görünümünü olumsuz etkilemesiyle Tokyo Borsası düştü.

Topix Endeksi yüzde 2 kayıpla 1,113.51 puana geriledi. Endeksteki 33 sektörün 3'ü hariç tamamı düştü ve endeks 22 Mayıs'taki zirvesinden yüzde 10'un üzerinde gevşedi. Endeks Mayıs'ta yüzde 2.5 kayıpla Ağustos'tan bu yana ilk kez bir ayı ekside kapadı. Gayrimenkul şirketleri ve aracı kurumlar son zirvelerinden yüzde 20 düşüş kaydetti.

Japonya'nın birçok yatırımcının alıma geçmesinden ötürü aşırı kalabalıklaştığını belirten Baring Asset Management Ltd.'ın çoklu strateji müdürü Khiem Do., hedge fonlarının kâr realizasyonuna gitmelerinin gerektiğini, onun dışında hâlen Japon hisselerine ağırlık verdiklerini ifade etti.

Aracı kurumların sert düşüş kaydetmesiyle Nomura yüzde 7.2 değer kaybetti. SoftBank Corp., danışmanlık şirketinin Sprint Nextel Corp.'un alımına karşı çıkmasının ardından yüzde 3.8 düştü. Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor Corp.,yenin geri çekilmeden önce 9 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyesine tırmanması üzerine yüzde 1.9 indi. Ülkenin en büyük imar şirketi Mitsubishi Estate Co. yüzde 4.6 değer kaybetti.