Advertisement

Taksim Gezi Parkı'ndaki olayları protesto etmek için düzenlenen gösteriler gece boyu devam etti.

Dolmabahçe'de polislerin önünden kaçan eylemciler, Bezm-i Alem Valide Sultan Camisine girdi.

Göstericiler, polisin attığı gazın etkisini azaltmak için camiye süt, bez maske ve tıbbi malzeme stoku yaptı. Beyaz önlüklü olan ve kendilerini tıp öğrencisi diye tanıtan bazı eylemciler, arkadaşlarına tıbbi müdahalede bulundu. Cami önünde bekleyen ambulanslara yaralılar taşındı.

Cami içine basını sokmayan göstericiler sadece yabancı basını alıp çekim yapmalarına izin verdi. Polisle anlaşan göstericiler, güvenlik güçlerinin izin vermesiyle camiyi yavaş yavaş boşalttı. Camiden çıkan ve tıp öğrencisi olduklarını söyleyen beyaz önlüklü kişiler, yüzlerini kapatarak dışarda bekleyen gruba katılarak Taksime doğru gitti.

Öte yandan göstericiler, Kabataş'tan Taksime çıkan Gümüşsuyu Caddesi üzerinde 4 yerde barikat kurarak polis araçlarının Taksim'e girmesini engelledi. Kabataş'ta sahilden taksime çıkmak isteyen bir grup, kendilerini polislerin içinde buldu. Etrafı çevrilen grubu bir süre alıkoyan polis daha sonra serbest bıraktı.

Bu arada Taksim'deki bir grup otobüs duraklarının arkasında bir otomobili ateşe verdi. İçinde patlama sesleri duyulan otomobil tamamen yandı. Taksim'e çıkan bütün yollar göstericiler tarafından kapatıldığı için olay yerine itfaiye gelemedi. Göstericilerden biri yanan otomobilin yanına yaklaşılmaması için uyarı yaptı ve fotoğraf çekenlere de seslenerek çektiğiniz fotoğrafları sosyal medyada paylaşmayın diye bağırarak uyardı. Göstericiler Taksim meydanında bir çok aracı tahrip ederek kullanılamaz hale getirdi.

Polis ekipleri, Dolmabahçe'de müdahaleye son vererek, bir süre dinlendikten sonra caddeye dökülen gaz bombası fişeklerinin kartonlarını toplayarak çöp torbalarına koydu. Daha sonra da İnönü Stadyumu arkasında toplanıp Dolmabahçe meydanını terketti.

İş makineleri de Beşiktaş'tan Kabataş'a gelen caddedeki eylemcilerin kurdukları barikatları temizledi. 112 Acil Servis ambulansları tedbir amaçlı caddelerde dolaşmaya devam ediyor.

Olayları protesto etmek için Kızılay'da düzenlenen gösteriler sona erdi

Taksim Gezi Parkı'ndaki olayları protesto etmek için Kızılay'da düzenlenen gösteriler sona erdi.

Polis müdahalesinin ardından ara sokaklara kaçan göstericiler, son olarak Kuğulu Park civarında toplandı. Ateş yakıp barikatlar oluşturan gruptakiler, polise taş attı. Eylemciler, polisin biber gazıyla karşılık vermesi üzerine ara sokaklara kaçarken eylemcileri dağıtan çevik kuvvet polisleri daha sonra Kızılay'a döndü.

Olaylar nedeniyle araç trafiğine kapatılan Atatürk Bulvarı yeniden açıldı.

Gösteriler nedeniyle yol boyunca biriken taşlar ve oluşturulan barikatlar, belediye ekiplerince temizlenmeye başlandı.

AK Parti Antalya İl Başkanlığı'nın bulunduğu Gazi Bulvarı'nı çöp konteynırları ile trafiğe kapatan ve taş atan gruba polis tazyikli su ve gaz bombaları ile müdahale etti. Polisin müdahalesi sonucu Vatan Kavşağı'na kaçan göstericiler, buradaki elektrik direğini yıktı, çöp konteynırlarını yaktı. Göstericiler, polisin müdahalesinin ardından dağıldı.

Polis ekipleri, Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan başka bir gruba müdahale etti. Polisin müdahalesiyle göstericiler dağıldı. Gece boyunca yaşanan olaylarda 40 göstericinin gözaltına alındığı bildirildi.

-Eskişehir -

Sosyal paylaşım sitesi aracılığıyla Yeni Bağlar Mahallesi Üniversite Caddesi'ndeki bir alışveriş merkezi önünde toplanıp AK Parti İl Başkanlığı binasına yürüyen, taş, bilye ve şişelerle polise saldıran göstericilere, Çevik Kuvvet ekipleri müdahalede bulundu.

Polis, ara sokaklara kaçan bazı eylemcileri gözaltına aldı.

-Muğla -

Kötekli Mahallesi'nde toplanıp şehir merkezine yürüyüşe geçen grup Sınırsılkı Meydanı'nda yolu araç geçişine kapatarak bir süre oturma eylemi yaptı. Hastane önünden AK Parti binasına doğru yürüyüşe geçen, uyarılara rağmen dağılmayan eylemcilere, polis müdahale etti.

Güzergahta bekleyen çevik kuvvet ekiplerine taş ve şişe atan gruba TOMA ekipleri tazyikli su sıktı. Göstericilerden 10 kişi gözaltına alındı.

-Hatay -

Atatürk Anıtı önünde toplanan, polise su şişesi ve taş atan grup, uyarılara rağmen dağılmadı.

Olay yerine gelen askerler için "En büyük asker bizim asker, hepimiz Mustafa Kemal'in askerleriyiz" şeklinde slogan atan gruba olay yerine gelen başka bir grup tepki göstererek "Polise uzanan eller kırılsın, en büyük polis bizim polis" şeklinde karşılık verdi.

Polis havaya ateş açarak grubun dağılmasını istedi. Dağılmayan ve taş atmayı sürdüren gruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edildi.

Olaylarda 4 polis memuru atılan taşlardan yaralandı, çok sayıda gösterici gözaltına alındı.

AA

 

 

BU HABERE YORUM YAZ
 
03 Haziran 2013 Pazartesi, 08:51 Misafir yeter arytık yüzlerine gözlerine dursun, neyi yakıp yıkıyorlar, ilenecem de kendi ülkeme zarar olur diye ilenmeiyorum. yeter evlerinize dönün, ajan provakatörlerin oynuna gelmeyin. londra hakimi, londra gösterilerinde "yakıp yıkmayı biliyorlar ise cezai ehliyetleri olduklarını bilirler" demişti. gözaltın al ertesi gün sal olmaz. şiddet suçun cezası olmadıkça artar bunu unutmayın. hep yanına kar kalırsa bir kişinin evde, sokakta, tarfikte ve böyle toplumsal olaylarda şiddet eğilimine devam eder. kente verilen zararları gösterilere katıldığı kesinleşen kişilere bölüştürüp icra etmeli.