Advertisement

(15:00'te güncellendi)

ABD endeks vadeli kontratları, ABD imalat sanayi verisi öncesi yükselirken, ABD Hazine tahvilleri değer kazandı. Dolar zayıfladı ve metaller yükseldi. Türkiye hisse senetleri, protesto gösterileri ile blirkte hızlı bir düşüş gösterirken, tahvil faizleri sıçrama yaptı.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, spot endeksin Kasım ayından bu yana ilk kez iki hafta üst üste haftalık kayıp göstermesinin ardından, New York saati ile 06:56'da yüzde 0.4 yukarıda seyrediyordu. Dolar Endeksi yüzde 0.3 düştü ve 10 yıl vadeli ABD tahvillerinin faizi beş baz puan yükselişle yüzde 2.17'ye çıkarak 13 ayın zirvesine yaklaştı. Nikel yüzde 2.3 değer kazandı ve bakır yüzde 0.9 yükseldi. Borsa İstanbul'da BIST 100 Endeksi yüzde 6.8 kaybederek, Ağustos 2011'den bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi.

ABD'de bugün açıklanacak olan ISM imalats anayi endeksinin Mayıs ayında değişmeyerek önceki seviyesini koruması bekleniyor. Euro Bölgesi'nde imalat sanayi Mayıs ayında ilk açıklanan rakama göre daha az bir daralma gösterdi. Çin'de bugün açıklanan imalat sanayi endeksi Eylül ayından bu yana en düşük seviyesine indi ve 1 Haziran'da açıklanan ve genişleme gösteren veri ile aksi yönde hareket etti.

Londra'da Coutts & Co. küresel hisse senedi strateji başkanı James Butterfill, "Piyasa halihazırda, Fed'in teşvikleri azaltmasından kaynaklanan riskleri belli ölçüde fiyatladı," dedi ve "Bu kısa dönemde olmayacak. Fed'in temel odaklanmasının halen çekirdek enflasyon üzerinde olması ile birlikte, muhtemelen genişlemeci politikaya devam edecekler. ABD hisse senetlerind büyük çaplı bir düzeltme beklemiyorum" değerlendirmesinde bulundu.

15:00'te güncellendi)