Advertisement

Batı Teksas petrolü New York'ta, ABD'de stokların bu yılın en hızlı düşüşünü göstermesinin ardından, son bir haftanın en yüksek seviyesi yakınında seyrediyor.

Vadeli kontratlar dün yüzde 0.5 yükseldikten sonra buggün fazla bir değişiklik göstermedi. ABD'de ham petrol stokları geçen hafta, Enerji Enformasyon İdaresi'nin (EIA) açıkladığı verilere göre, 6.3 milyon varil ile Aralık ayından bu yana en büyük çaplı düşüşünü gösterdi. Bloomberg'in anketine katılan analistlerin tahminlerinin medyanına göre, stokların 800,000 düşmesi bekleniyordu. EIA'nın açıklamasına göre, petrol rafinerileri yüzde 88.4 kapasite ile çalışıyor. Bu oran, öncekine göre 0.2 yüzde puanı arttı ve 4 Ocak haftasından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Rafineriler, ABD'de araç kullanımının arttığı yaz döneminde, artan akaryakıt talebini karşılamak için daha fazla kapasite ile çalışıyor.

Sydney'de CMC Markets şef piyasa analisti Ric Spooner, "Rafineri kapasitesindeki artış ve ABD'de arz tarafındaki düşüş piyasa için destekleyici bir faktör," dedi ve "Mevsimsel olarak, bu durum gerçekleşmeye başladı" değerlendirmesinde bulundu.

Temmuz vadeli Batı Teksas petrolü, Nymex elektronik işlemlerinde, 23 sent yükselerek, Singapur saati ile 13:23'te, varil başına 93.97 dolara çıktı. Tüm kontratlardaki işlem hacmi, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 18 altındaydı. Kontrat dün 43 sent yükselerek 93.74 dolar ile 28 Mayıs'tan bu yana en yüksek kapanışını yaptı.

Temmuz vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 10 sent yükselerek varil başına 103.14 dolara çıktı. Avrupa gösterge petrolü Brent ile ABD göstergesi Batı Teksas arasındaki fiyat farkı, dünkü seviyesi olan 9.30 dolardan bugün 9.17 dolara düştü.