Advertisement

Fed'in tahvil alımlarını azaltacağı spekülasyonu ve ABD'den gelen istihdam ve fabrika siparişleri verisinin beklentinin altında kalmasıyla Asya Borsaları 5 ayın en düşüğüne indi.

Satışlarının yüzde 73'ünü Kuzey Amerika'da kaydeden elektrikli alet üreticisi Techtronic Industries Co. yüzde 4.9 düştü. Tokyo Electric Power Co. yüzde 8.8 değer kaybederek Japon kamu hizmeti şirketlerindeki kayıplara öncülük etti. Rinnai Corp., hisse satış planı üzerine yüzde 9.4 düşüş kaydetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.9 kayıpla 131.12 puana geriledi. Değer kazanan her hisseye karşılık 4 hissenin değer kaybettiği endeks 9 Ocak'tan bu yana en düşük kapanışına yöneldi. Asya Pasifik Endeksi Fed'in tahvil alımlarını yakın zamanda azaltacağı endişesi ve Japon borsalarının geçtiğimiz hafta düzeltmeye girmesiyle 20 Mayıs'ta kaydettiği bu yılın zirvesinden yüzde 8.3 düştü.

Fed'in teşviklerden çıkış tartışmasıyla piyasaya anten yerleştirdiğini söyleyen Mitsubishi UFJ Asset Management Co.'nun kıdemli stratejistlerinden Kiyoshi Ishigane, piyasanın vasat ekonomik verilerin ardından satışa geçtiğini, ancak iyi verilerde alımların arttığını söyledi. Ishigane, piyasanın zig-zaglar çizmeyi sürdürdüğünü ifade etti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi bu yıl yüzde 2.3 yükseldi. Endeks dün tahmini kazançların 12.9 katından işlem görerek  14.6 katından fiyatlanan Standard&Poor's 500 Endeksi ve 13 katından değerlenen Stoxx Europe 600 Endeksi'nin gerisinde kaldı.