Advertisement

Çin'in önümüzdeki haftaki 3 günlük tatilinin öncesinde Çin Borsası, finansal ve telefon şirketlerinin öncülüğünde 6. gününde düştü. Şanghay Bileşik Endeksi 1 yılın en uzun süreli kayıp dönemini kaydetti.

Chengdu Dr Peng Telecom&Media Group Co. yüzde 8.1 kayıpla telekom şirketlerinin en sert düşüşü kaydetmesine neden oldu. Telefon hisseleri bu yılın en iyi performansa sahip olan 2. sektörü oldu. Industrial Bank Co. 2 ayın en düşüğüne gerilerken, ülkenin en büyük imar şirketi China Vanke Co. yüzde 2.5 değer kaybetti. Çin'in gecelik para piyasası oranı, bankaların fon biriktirmesiyle nakit arzının daralacağı spekülasyonu üzerine 16 ayın en yükseğine tırmandı.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.7 kayıpla 2,256.11 puana gerileyerek 29 Mayıs'tan bu yana olan kayıplarını yüzde 2.6'ya çıkardı. Endeks geçtiğimiz hafta ekonomik büyüme görünümüne ilişkin endişeler ve regülatörlerin ilk halka arzlara başlamasındaki belirsizliklerden ötürü düştü. Çin bu haftasonu ticaret, enflasyon ve sanayi üretim verilerini açıklayacak.

Piyasanın ekonomik verilerin öncesinde ihtiyatlı olduğunu ve verilerin beklentileri tutturamaması ihtimaline karşı yatırımcıların kenarda beklemede kaldığını söyleyen Dazhong Insurance Co.'nun fon yöneticilerinden Wu Kan, ekonomik büyümenin zayıf olması ve IPO'lara ilişkin belirsizliklerin sürmesinden ötürü piyasanın konsolidasyondan geçtiğini dile getirdi.