Advertisement

(21:34'te güncellendi)

Avrupa hisseleri, Avrupa Merkez Bankası'nın ek teşvik tedbirlerine ihtiyaç olmadığını açıklaması ve politika faiz oranını sabit tutması sonrasında, erken saatlerdeki kazancını silerek geriledi.

Barclays Plc, Sumitomo Mitsui Banking Corp.'un hisse satışı sonrası yüzde bir ayın en düşük seviyesine geriledi. Fiat SpA, Chrysler Group LLC'nin araçlarını geri çekmeye gitmesi sonrasında yüzde 6.5 değer kaybetti. France Telecom SA, Orange Business Services ünitesinin Heineken NV öze network dağıtımı için 5 yıllık anlaşma imzalaması sonrasında yükseldi. Johnson Matthey Plc, yıllık kâr verilerinin tahminleri aştığını açıklamasıyla, 23 yıldan fazla bir süre sonra en yüksek seviyesine ulaştı.

Stoxx 600 endeksi bugün, erken saatlerdeki yüzde 0.4 artışı silerek, yüzde 1.2'lik kayıpla 291.69 puandan kapandı. Gösterge endeksi yine de, dünya genelindeki merkez bankalarının teşvik politikalarına devam ediyor olmasıyla bu yıl içerisinde yüzde 4.3 ralli yapmış durumda.

Londra'da Signia Wealth Ltd.'nin yatırım müdürü Chris Godding, Bloomberg Television'dan Francine Lacqua'ya yaptığı değerlendirmede, "Küresel ekonominin yukarı yönde kıpırdamasına ihtiyaç var, güvenin yukarı yönde kıpırdamasına ihtiyaç var," dedi ve Avrupa ekonomisinde çok fazla aşırı kapasite var ve çok fazla potansiyel var. Avrupa Merkez Bankası, bu potansiyelin farkedilmesi için likiditenin orada olduğunu gösterme konusudna görevini yapmalı" değerlendirmesinde bulundu.

Ulusal göterge endeksleri, 17 Batı Avrupa piyasasının 16'sında düşüş yaşarken, Stockholm Borsası bugün resmi tatil nedeniyle kapalı olduğu için bu grubun dışında kaldı. İngiltere'de FTSE 100 yüzde 1.3 gerilerken, Almanya'da DAX yüzde 1.2 düşüş yaşadı ve Fransa'da CAC 40 yüzde 1 kayıp yaşadı.

(21:34'te güncellendi)