Advertisement

(17:15'te güncellendi)

Euro, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin bölge ekonomisinin bu yıl içerisinde istikrar kazanması ve büyümesi gerektiğini söylemesinin ardından dolar karşısında güçlenerek dört haftanın en yükseğine ulaştı.

AMB'nin aylık toplantısında temel faiz oranlarını düşürmeme kararı alması ve Draghi'nin ek teşvik tedbirlerinin alınması için şu aşamada bir gereklilik olmadığını söylemesi sonrasında diğer büyük 16 para biriminin tamamı karşısında değer kazandı. Sterlin, İngiltere merkez bankasının tahvil alım hedefini değiştirmemesi ve gösterge faiz oranının sabit kalması sonrasında dolar karşısında yükseldi. Avustralya doları, ülkenin faiz oranı avantajının azalması ile para biriminin cezbediciliğini kaybetmesi sonucunda 2011'den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Frankfurt'ta bulunan Commerzbank AG kıdemli Döviz stratejisti Lutz Karpowitz, "Draghi geçen seferden daha iyi bir tablo çiziyor, bu da faiz oranlarını düşürme ihtimallerini azaltıyor. Draghi ayrıca şu anda bütün kozlarını ortaya koymak için gerek olmadığını ima etti, bu da euro için olumlu bir durum" yorumunu yaptı.

Euro, erken saatlerde 1.3166 dolar ile 9 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyeye ulaşmasının ardından, yüzde 0.5 yükselerek Londra saati ile 14:21'de 1.3152 dolar oldu. Euro yen karşısında ise yüzde 0.4 yükselerek 130.22 yen seviyesine geldi. Yen dolar karşısında, 9 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyesi 98.84 yene ulaştıktan sonra, büyük bir değişiklik yaşamayarak 99.05 yen'den işlem gördü.

Avrupa Merkez Bankası faiz oranını yüzde 0.5'te tuttu, bu rakam Bloomberg News anketine katılan 59 ekonomistten 57'sinin tahmini ile aynı seviyede. Sadece Morgan Stanley & Co. ve IHS Global Insight çeyrek puanlık düşüş tahmini yapmışlardı.

(17:15'te güncellendi)