Advertisement

Amerika'dan gelen istihdam ve fabrika verisinin beklentinin altında kalmasının ihracatçıları aşağı çekmesiyle gelişen piyasalar endeksi, teknoloji şirketlerinin öncülüğünde 6 ayın en düşüğüne geriledi.

Dünyanın en büyük kontratlı çip üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. yüzde 1.8 değer kaybetti. Radiant Opto-Electronics Corp., Mayıs'taki satışlarının azalmasıyla Aralık 2011'den bu yana en sert düşüşünü kaydetti. Hang Seng China Enterprises Endeksi, para piyasası oranlarının 16 ayın en yükseğine tırmanması üzerine 1 yılın en uzun süreli kayıp dönemini kaydetti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.5 kayıpla 986.36 puana gerileyerek 22 Kasım'dan bu yana en düşük kapanışına yöneldi. ADP Özel Sektör İstihdam verisi ABD'deki şirketlerin Mayıs'ta beklenilenden daha düşük işe alım yaptığını gösterirken, ABD'de fabrika siparişleri Nisan'da beklentinin altında kaldı. Pekin Hükümeti bu haftasonu ticaret, enflasyon ve sanayi üretim verilerini açıklayacak.

Bazı yatırımcıların ABD'nin toparlanmasının hız kazandığına inanmadığını belirten BDO Unibank Inc.'in baş piyasa stratejisti Jonathan Ravelas, "Piyasa ABD'nin toparlanmasındaki ilerlemeler için daha fazla kanıt bekliyor" yorumunda bulundu.

Tayvan'ın Taiex Endeksi yüzde 1.1 kayıpla 30 Nisan'dan bu yana en düşük seviyesine gerilerken, Hindistan'ın S&P BSE Sensex Endeksi yüzde 0.4 düşüşle 5 haftanın en düşük seviyesine geriledi. Güney Kore ve Endonezya Borsaları tatil sebebiyle kapalı. Sensex ve FTSE Malezya Borsası KLCI Endeksi'ndeki işlem hacimleri 30 günlük ortalamanın en azından yüzde 27 altında seyretti.