Advertisement

Şanghaylı finansal aracı kurum Shenyin&Wanguo Securities Co., değerlemeler ve küçük ölçekli şirketlerin kazanç tahminleri kaçıracağı endişesinden  ötürü ChiNext Endeksi'nin mevcut seviyelerinden yüzde 10 daha düşebileceğini söyledi.

ChiNext Endeksi bugün Şenzen saati ile 10:25'te yüzde 0.4 kayıpla 1,029.11 puana gerileyerek, 27 Mayıs'taki zirvesinden kaydettiği yüzde 5.6 oranındaki kayıplarını genişetti. Endeks, yeni hükümetin ekonomiyi yeniden yapılandırma çabalarının tüketici ve teknoloji sektörlerinden şirketlere yarar sağlayacağı spekülasyonuyla Aralık'ın başından bu yana yüzde 84 ralli yaptı. Ülkede bu hafta açıklanan fabrika verileri küçük ölçekli şirketlerin zor durumda olabileceğini gösterdi.

Yayılmış değerlemeler, yeni ekonomiye ilişkin aşırı yüksek beklentiler ve kısa vadeli ekonomik transformasyon başarısının ChiNext'teki düzeltmenin nedenş olduğuna dikkat çeken Shenyin&Wanguo'nun analistlerinden Wang Sheng, sıkı likidite beklentisi ve beklentinin altındaki kazanç tahminlerinin düşüşün nedeni olduğunu söyledi.

ChiNext Endeksi 30 Mayıs'ta tahmini kazançlarının 58.1 katından işlem görerek 2 yılın en yüksek düzeyine işaret etti. Endeksin şu anki katsayısı 56.6'larda seyrederken, bu oran Şanghay Bileşik Endeksi için yalnızca 12.1 katında seyrediyor.

Küçük şirketlerin kârları ilk çeyrekte yıllık bazda ortalama yüzde 2.6 artarak, geçtiğimiz yılki yüzde 9.1 sıçramanın gerisinde kaldı.