Advertisement

Alman tahvilleri, Avrupa Merkez Bankası (AMB) yetkililerinin bugün yapılması planlanan toplantı öncesi çok fazla değişiklik göstermedi.

10 yıllık İspanyol tahvilleri bugün yapılması planlanan 4 milyar euro değerindeki 2015 ve 2023 vadeli tahvil ihalesi öncesinde düşüşünü 2. güne taşıdı. Bugün aynı zamanda büyüme ve enflasyon beklentilerini açıklaması beklenen AMB, Bloomberg anketine katılan 59 ekonomistten 57'sine göre politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0.5'te tutacak. AMB Başkanı Mario Draghi bugün Frankfurt saatiyle 14:30'da bir basın toplantısı gerçekleştirecek.

Kopenhag'da bulunan Nordea Bank AB şef analisti Niels From, "Bu toplantıda çok fazla söz ve az hareket olabilir. Gözler asıl basın toplantısı ve ekonomik beklentilerde olacak. Biraz yumuşak bir ton bekliyorum ki bu da tahvilleri destekler" yorumunu yaptı.

10 yıllık Alman tahvil faizleri 3 Haziran'da yüzde 1.57'ye yükselerek 25 Şubat'tan bu yana en yüksek seviyeyi görürken, bugün Londra saatiyle 07:58'de yüzde 1.51 oldu. Mayıs 2023 vadeli yüzde 1.5'lik tahvilin fiyatı 99.90 oldu.

AMB 2 Mayıs'ta gerçekleştirdiği toplantıda politika faizini 25 baz puan düşürürken, Başkan Mario Draghi ekonomik verilerin kötü gelmeye devam etmesi durumunda faizi daha da indirebileceğinin sinyallerini vermişti. Morgan Stanley & Co. ve IHS Global Insight bugünkü toplantıda faiz indirimi bekleyen tek kuruluş.

İspanya en son 18 Nisan'da gerçekleştirdiği tahvil ihalesinde yüzde 4.612 faizle borçlandı ve Eylül 2010'dan bu yana en düşük seviyeyi gördü.