Advertisement

Fransa'nın müzik ve film gibi kültürek sektörlerdeki muafiyet talebinin karşılanmaması hâlinde Paris, İngiltere'nin bu ay Kuzey İrlanda'da yapılan olan G8 zirvesinde başlatılacak olan AB ve ABD arasındaki ticaret görüşmelerini tehdit edebilir.

Washington, Londra ve Brüksel, ABD Başkanı Barack Obama'nın arkasına ağırlığını koyduğu ABD ve Avrupa ekonomileri arasındaki yeni transatlantik anlaşması için büyük çaba sarfediyor.

Ancak Fransa, yerel film, televizyon ve müzik sektörlerini Amerikan ve İngilizce dilindeki ürünlerin arasında kaybolmaktan koruyan teşvik, vergi indirimleri ve kotaya izin veren sistemi korumak için büyük bir kampanya yürütüyor.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, görüşmelerde anlaşmak için bu sistemi "kırmızı çizgi" olarak korumaktan  yana bir duruş sergiliyor.

AB-ABD görüşmelerinde İngiltere Başbakanı David Cameron ve Avrupa Komisyonu masaya sesli ve görsel sektörler de dahil olmak üzere masaya olası her şeyi koymayı, korunması istenen belirli sektörlerin korunması konusunu ise görüşmelerin sonuna bırakmayı istiyor.

Ancak bu konudaki duruşlarının net olduğunun altını çizen kıdemli bir Fransız yetkilisi, "Sesli ve görsel sektörler muaf tutulmazsa, görüşmelerin başlanması yönünde talimat verilmeyecek" dedi.