Advertisement

ABD endeks vadelileri yükselerek Standard & Poor's 500 Endeksi'nin bir ayın en düşük seviyesinden tekrar yükselişe geçebileceği sinyalini verirken, yatırımcılar işgücü piyasasının durumunu görebilmek amacıyla bugün açıklanacak olan işsizlik sigortası başvurularını bekliyor.

SodaStream International Ltd., PepsiCo Inc.'nun satın almak için şirketle bağlantıya geçtiğini açıklamasıyla Almanya işlemlerinde yüzde 38 yükseliş kaydetti. Costco Wholesale Corp. satışlarında artış olduğunu açıklamasının ardından yüzde 0.7 değer kazandı. VeriFone Systems Inc. yüzde 18 yükseldi.

S&P 500 Haziran ayı vadelileri New York saatiyle 06.04'te yüzde 0.3 yükseldi ve 1,613.1 puan oldu. Dow Jones vadelileri 36 puan değer kazanarak 14,995 puana ilerledi. S&P 500 21 Mayıs'tan bu yana Fed'in tahvil alımlarını azaltacağı endişesiyle yüzde 3.6 düştü.

Londra'da bulunan Hargreaves Lansdown Plc hisse direktörü Richard Hunter, "Yarın tarım dışı istihdam verileri iyi çıkarsa QE'ye bir darbe vurabilir ve piyasayı aşağı çekebilir. Bu anormallik şu anda yatırımcı belirsizliğinin bir özelliğidir" yorumunu yaptı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanına göer öncü işsizlik başvurusu verileri geçtiğimiz hafta 9,000 düşerek 345,000'e geriledi.