Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB), artan güvenin, Başkan Mario Draghi'nin ekonomik toparlanmanın bu yılın ilerleyen dönemlerinde gerçekleşeceği görüşünün altını çizmesi ile birlikte, politika faizini değiştirmeyerek rekor düşük seviyede tuttu.

Bugün Frankfurt'ta biraraya gelen politika yapıcılar politika faizi olan temel refinansman faizini, geçen ay 25 baz puan düşürmelerinin ardından, bu ayki toplantıda değiştirmeyerek yüzde 0.50'de bıraktı. Bloomberg'in anketine katılan 59 ekonomistin 57'si AMB'nin faizlerde değişikliğe gitmeyeceği tahmininde bulunmuştu. Draghi TSİ 15:30'da basın toplantısı düzenleyecek.

Draghi'nin yatırımcıları AMB'nin ekonomik büyümeyi desteklemek için düşünebileceği ilave tedbirler menüsü konusunda değerlendirme yapmaya itmesinden bir ay sonra, Başkan bugünkü konuşmasında, iyileşen güveni, borçlanma maliyetlerini sabit tutma kararı için gerekçe olarak işaret edebilir. Ancak halen ekonomistler, verilerin Euro Bölgesi'ndeki resesyonun ilk çeyreğe yayıldığını göstermesi ve Almanya ekonomisinin büyümekte zorluk çekmesi ile birlikte, yetkililerin büyüme görünümünü aşağı çekebileceğini düşünüyor.

Milano'da UniCredit Global Research Euro Bölgesi baş ekonomisti Marco Valli, "Draghi'nin söylemi, ihtiyaç duyulduğunda harekete geçmeye hazır olduklarını teyit ederek, yumuşak kalmaya yöneldi," dedi ve "Olağandışı politika konusunda belirgin bir duyuru beklemiyoruz" şeklinde görüş bildirdi.

Avrupa Merkez Bankası ayrıca mevduat faizini sıfır ve marjinal borç verme faizini de yüzde 1 seviyelerinde tuttu.