Advertisement

Bloomberg anketine katılan ekonomistler, Fed'in aylık tahvil alımlarının ne kadarlık kısmını azaltacağına yönelik miktar tahminlerini aşağı çekti.

Bloomberg'in bu haftaki anketine katılan 59 ekonomistin medyan tahminine göre, Ben S. Bernanke başkanlığındaki politika yapıcılar, Fed Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 29-30 Ekim'deki toplantısında parasal genişleme programını aylık 85 milyar dolardan 65 milyar dolara indirecek. Fed'in 30 Nisan-1 Mayıs öncesinde yapılan ankette ekonomistler ilk çıkış adımının 4. çeyrekte yapılacağını öngörmüştü.

Merkez bankası politika yapıcıları arasındaki parasal genişleme programının ne zaman ve nasıl azaltılacağı tartışma finansal piyasaları salladı. Standard&Poor's 500 Endeks 21 Mayıs'ta rekor kapanış yapmasından bu yana yüğzde 2.8 gevşedi ve ABD'nin 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi, yatırımcıların Fed'in teşviklerden çıkışına ilişkin spekülasyonları üğzerine yüzde 1.63 seviyelerinden yüzde 2.08'e yükseldi.

Tahvil alımlarının azaltılmasını savunanların bile ilk adamın, nasıl olduğunun görülmesi için çok düşük seviyede olabileceğini düşündüğüne dikkat çeken BNP Paribas'ın Kuzey Amerika başekonomisti Julia Coronado, "Politika yapıcılar arasındaki tartışmalardan öğrendiğimiz şeylerden biri bu" dedi.

Ankete göre ilk adım zamanı geldiğinde yetkililer 65 milyar dolarlık tahvil alımları, 30 milyar doları mortgage tahvili ve 35 milyar doları da Hazine tahvili almak üzere paylaştıracak.