AdvertisementAvrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, bugün merkez bankasının tahvil alım planına karşı açılan davayı görüşecek olan Alman anayasa mahkemesine güvendiğini söyledi.

"Anayasa mahkemesinin bağımsızlığına ve taraflardan gelen tüm görüşlerin derinlikli ve adil bir şekilde değerlendirileceğine güvenim tam" ifadelerini kullanan Draghi, sonucun ne olabileceğine dair bir şey söylemenin küstahça olacağını dile getirdi.

AMB'nin geçtiğimin yıl euronun dağılacağı endişelerinin tırmandığı dönemde açıkladığı Doğrudan Parasal İşlemler programı, aralarında Şansölye Angela Merkel'in ortaklarından birinin de aralarında yer aldığı davacıların başlattığı kovuşturmanın ardından bugün Karlsruhe'deki anayasa mahkemesi tarafından dinlenecek.

Plana bu zamana kadar başvuran bir ülke olmadı.

OMT programı altında bugüne kadar tek bir euronun bile harcanmamış olduğunun altını çizen Draghi, "Bir yıl öncesine bakarsanız, bu ülkelerde kaydadeğer bir ilerleme kaydedildi. Bu sanırım bugüne kadar alınmış en başarılı para politikası önlemi" açıklamasında bulundu.

Kapat