Advertisement

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, 14 Haziran'da başlayacak 2. Shopping Fest'te banka ve kredi kartlarıyla yapılacak alışverişin 2 milyar lirayı bulmasını hedeflediklerini söyledi.

Bezci, geçen yılki Shopping Fest ile büyük başarılara imza attıklarını belirterek, bu sene mevcut ciroları yüzde 25 artırmayı hedeflediklerini, festivalin Taksim Gezi Parkı eylemleri nedeniyle büyük zarara uğrayan esnaf ve tüccarın kendini toparlaması için önemli bir fırsat olduğunu dile getirdi.

- "Bu yıl 222 araç vereceğiz"

Bezci, üç ayrı alanda dünya rekoru kırılarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girdikleri ilk festivalde, 22 gün içinde 6 bine yakın etkinliğin düzenlendiğini kaydetti. Bu seneki festivalde hediyelerin sayısını artırdıklarını vurgulayan Bezci, "Geçen sene 22 otomobil vermiştik. Bu sene ise 222 otomobil veriyoruz. AVM'ler yine kendi etkinliklerini düzenleyecek. Eğlencelerin çoğu Hipodrom'da olacak" diye konuştu.

- İlk festival turist sayılarını yüzde 900 artırdı

Bezci, ilk festival döneminde Ankara'ya gelen turist sayısının Global Tax Free şirketinin verilerine göre yaklaşık yüzde 900 artış gösterdiğini, yurtdışından da çok sayıda turistin katıldığını anımsatarak, şehrin turizm merkezi olması ve markalaşması için bu tür organizasyonların gerekli olduğunun altını çizdi.

Ankara'nın turistler için cazip hale getirilmesinin öncelikli hedefleri olduğunu söyleyen Bezci, şunları kaydetti:

"Biz Ankara'yı marka şehir yapmak istiyoruz. Ticaretin de başkenti yapmak istiyoruz. Bunun yollarından birisi de alışveriş festivalleri. Bunun en güzel örneklerini Dubai�de görüyoruz. Dubai�de ticaret odası tarafından başlayan bu etkinlik bir devlet projesi olarak gerçekleştiriliyor. Yılda 40 milyona yakın turistin geldiği Dubai, geçen sene sadece festival döneminde 5 milyona yakın turist ağırladı. Ankara ise maalesef gezilecek görülecek pek çok yerine rağmen bu rakamların çok gerisinde. Türkiye'nin en büyük Disneyland'ı Ankara'da yapıldı. Gençlik Parkı yenilendi. Congresium mesela. Bunlar başlı başına önemli projeler."

- 2 milyar liralık alışveriş hedefleniyor

Bezci, Bankalararası Kart Merkezinin verilerine göre, ilk festivalde cirolarda yüzde 30 artış olduğunu ve alışverişlerin yüzde 30'unun Ankara dışından yapıldığını hatırlatarak, "Geçen yıl festival boyunca banka ve kredi kartıyla 1,6 milyar liralık alışveriş yapıldı. Bu sene de en az 2 milyar liralık alışveriş hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

Geçen yıldan farklı olarak bu dönem mağaza tezgahtarlarına konuya ilişkin brifing verdiklerini belirten Bezci, tezgahtarlara kurs vereceklerini ve sonunda en başarılı olanların ödüllendirileceğini söyledi.

- Organizasyon için 35 milyon lira ayrıldı

ATO Başkanı Bezci, bu yılki organizasyon için 35 milyon liralık bütçe öngörüldüğünü dile getirerek, "Festivalin reklamları hem yurt içinde ve hem yurt dışında yapıldı. Bu proje yalnızca Ankara içinde kalmayacak. Diğer illerle de ortaklaşa hareket etmeyi planlıyoruz. THY ile de bu kapsamda anlaşmalar yapılacak. Geçen sene yapılan tur otobüsleri bu sene de devam edecek. AVM'lere ücretsiz servis yapılacak. Alışverişini Ankara'dan yapan karlı çıkacak" açıklamasında bulundu.

- Rakamlarla ilk Shopping Fest

Ankara Shopping Fest'in ilki kent ekonomisine önemli katkıda bulunmuştu. Festival döneminde Ankara'ya hava yoluyla gelen ziyaretçi sayısı iç hatlarda 70 binden 85 bine, dış hatlarda 315 binden 340 bine, Ankara'dan gümrük girişi yapan yabancı turist sayısı 32 binden 40 bine, AŞTİ'ye gelen araç sayısı ise 42 binden 47 bine yükselmişti.

Festival süresince otellerde konaklayan kişi sayısı, yüzde 19 artış kaydederken, çeşitli sektörlerde yüzde 60'ları bulan ciro artışları yaşanmıştı. Söz konusu dönemde kredi kartı ile 25 lira ve üzerinde 7,7 milyon işlem gerçekleşmişti.

Festival elektronik medyada yaklaşık 5 bin, görsel basında 400'e yakın habere konu olurken, yazılı, görsel ve elektronik medya aracılığıyla yaklaşık 278 milyon kez hedef kitleye ulaşılmıştı.

Alışveriş festivali kapsamında kişi başı ortalama en yüksek harcamayı yapan turist grubu, bin 399 lira ile Kuveytliler olurken, Kuveyt'i bin 368 lira ile Ürdün, 946 lira ile Azerbaycan takip etmişti.