Advertisement

Dünya Bankası, Çin'den Brezilya'ya önde gelen gelişmekte olan ülkelerdeki beklenenin üzerinde yavaşlama ve bütçe kesintileri ile yatırımcı güveninin azalmasının Avrupa'daki daralmayı derinleştirmesiyle küresel büyüme tahminini aşağı çekti.

Banka, bugün açıkladığı raporunda dünya ekonomisinin bu yılki büyüme tahminini Ocak'taki yüzde 2.4 beklentisinin ve geçtiğimiz yılki yüzde 2.3'ün altına indirdi. Dünya bankası gelişmekte olan ülkelere ait tahminlerini düşürürken, Euro Bölgesi gayrisafi yurtiçi hasılasının yüzde 0.6 daralacağını öngördü. Banka, ABD ve Japonya'nın büyüme tahminlerini ise mali ve parasal teşvikleri gerekçe göstererek yükseltti.

Bu yılki verilerin küresel ekonominin yavaş yavaş ayakları üstünde durmaya başladığına işaret ettiğini söyleyen kuruluş, ancak toparlanmanın dengesiz ve tereddütlü olmayı sürdürdüğünü belirtti.

Dünya Bankası'na göre Avrupalı politika yapıcıların bölgedeki borç krizini kontrol altına alma çabaları, küresel büyüme ve finansal piyasalardaki istikrar risklerini azalttı. Banka şu anda daha az risk öngörüyor. Yeni riskler arasında düşük emtia fiyatları ve gelişen piyasa paralarını zayıflatan ve Meksika'daki faizleri sıçratan gelişmiş ülkelerin parasal teşviklerini azaltma tartışmaları bahsediliyor.

Amerikalı politika yapıcıların Fed'in aylık 85 milyar dolarlık tahvil alım programını ne zaman ve nasıl azaltacağı tartışması, gelişmekte olan ülkelerdeki finansal piyasaları sarstı.