Advertisement

Asya Borsaları, Dünya Bankası'nın küresel büyüme tahminini indirmesi sonrasında düşerek, bu yılki kazançlarını sildi. Japon Nikkei 225 Endeksi ve Hang Seng China Enterprises Endeksi son dönemdeki zirvelerinden yüzde 20 düştü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 2.1 kayıpla 129.27 puana inerek, 20 Mayıs'taki zirvesinden kaydettiği düşüşü yüzde 10'un üzerine genişleterek düzeltmeye girdi. Endeksteki 10 sektör grubu da düştü. Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 4.4 ve Nikkei 225 Endeksi yzüde 6.6 gerilerken, S&P/ASX 200 Endeksi ve Singapur'daki Straits Times Endeksi de düzeltmeye gitti.

Asya borsaları Amerikan ekonomisindeki ilerlemelerin Fed'i tahvil alımlarını azaltmasına neden olacağı spekülasyonu üzerine satış gördü. Dünya Bankası, gelişen piyasa ülkelerinin Çin öncülüğünde yavaşlamasından ötürü büyüme tahminini indirdi. Japonya Merkez Bankası bu hafta para politikasında değişikliğe gitmedi ve Yeni Zelanda ve Güney Kore merkez bankaları da politika faizlerini aynı bıraktı.

ABN Amro Private Bank'ın Asya hisse araştırmaları müdürü Daphne Roth, "Yapabildiğinizde kenara nakit ayırın ve kâr realizasyonu yapın" tavsiyesinde bulunarak, küresel büyümeye ilişkin çok fazla belirsizliğin olduğunu ve işlerde istikrar sağlanılınca kullanılmak üzere, hisselerde önceden kazanılanları nakite çevirdiklerini aktardı.