Advertisement

Dünya Bankası'nın büyümeye yönelik tahminlerini düşürmesiyle küresel hisseler gerileme yaşarken Asya'da gösterge endeks bir düzeltmeye doğru yol aldı. Yen dolar karşısında son iki ayın en güçlü seviyesine doğru yükseldi, petrol değer kaybetti.

MSCI Tüm Dünya Ülkeleri Endeksi yüzde 0.8 gerileyerek Londra saatiyle 08:18'de 1,146.68 puan oldu, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 2.5 düşerek bu yılki kazançlarını geri vermiş oldu. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 1.6 düştü, Japonya Topix Endeksi ise yüzde 4.8'lik bir iniş gerçekleştirdi. Yen diğer büyük para birimleri karşısında en az yüzde 1.6 yükselirken, dolar karşısında da 93.79 seviyesine yükseldi. S&P GSCI emtia endeksi ise yüzde 0.6 kayıp yaşarken, Yeni Zelanda doları yüzde 0.8 zayıfladı.

Dünya Bankası dün açıkladığı bir raporda küresel ekonominin 2013 yılında yüzde 2.2 genişleyeceğini açıklayarak Ocak ayındaki yüzde 2.4'lük tahminini düşürmüş oldu. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) önümüzdeki hafta toplanmaya hazırlanırken, bu hafta toplanan Bank of Japan varlık alım programını sabit bıraktı. Küresel hisseler 21 Mayıs'ta ulaştıkları zirve noktadan şu ana kadar yüzde 5.2 gerilemiş bulunuyorlar.

First NZ Capital Ltd. stratejisti Chris Green, "İnsanlar hâlâ Federal Reserve tarafından yapılacak bir varlık alım indiriminin olasılığı ve zamanlamasını tahmin etmeye çalışıyor. Piyasalar ekonomide istikrar istiyor ama aynı zamanda sınırsız teşvik de istiyor. Bu ikisi aynı anda gerçekleşemez" yorumunu yaptı.