Advertisement

Bugün açıklanan verilere göre, geçen hafta içerisinde ABD'de işsizlik başvurusu yapanların sayısı beklentilerin aşağısında kaldı. Bu durum, büyümenin bu çeyrekte soğumasına rağmen şirketlerin çalışanlarını işten çıkartmaktan kaçındıklarını gösteriyor.

İşsizlik başvuruları, ABD Çalışma Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre bir önceki dönemde 346,000 iken, 8 Haziran itibariyle sona eren haftada 12,000 düşerek 334,000'e geriledi. Bloomberg tarafından düzenlenen ankete katılan 51 ekonomistin tahmin medyanı bu rakamın 346,000 seviyesinde olacağı şeklindeydi.

Daha az işten çıkarma olması, şirketlerin çalışan sayısını olabildiğince azalttıkları anlamına geliyor. Bu da yılın ikinci yarısında satışların artması halinde istihdamda yukarı yönlü bir değişiklik olabileceğini gösteriyor. İstihdam, zorunlu harcama kesintileri ve yüksek istihdam vergilerinin ekonomik genişlemeyi sekteye uğratabilecek olmasına rağmen, geçen ay tahminlerin üzerinde artış gösterdi.

TBS Securities Inc. ekonomistlerinden ve işsizlik başvurularında Bloomberg verilerine göre son iki yılın en iyi ikinci tahmincisi olan Guy Berger, "Ekonomi, dirençli bir durumda ve hızlı büyümediği sürece sadece oldukça ılımlı bir istihdam büyümesi meydana getirebiliriz" yorumunu yaptı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin işsizlik başvurusu tahminleri,  335,000 ile 360,000 arasında değişiklik gösterdi. Başvurular Nisan ayının sonlarında 327,000'e düşerek 5 yılın en düşüğüne gerilemişti.

Haftalık rakamlardan daha istikrarlı olan 4 haftalık hareketli ortalama, geçen hafta itibariyle 352,500'den 345,250'ye geriledi.