Advertisement

(16:50'de güncellendi)

Tahviller, Fed'in teşvik programını devam ettireceği spekülasyonu ile, Avrupa'nın en borçlu ülkelerinin tahvillerinin öncülüğünde yükseldi. Avrupa hisse senetleri değer kazandı ve Japon yeni güçlendi. Metaller yukarı yönde hareket ederken, ABD hisse senetleri fazla değişmedi.

10 yıl vadeli Almanya tahvilleri yükselişini dördüncü güne taşıdı ve bu hareket ile birlikte, bu kağıdın faizi dört baz puan düşerek, New York saati ile 09:35'te, yüzde 1.52'ye indi. 10 yıl vadeli İspanya tahvillerinin faizi yedi baz puan düşerek yüzde 4.55'e inerken, 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvilleri, ABD'de toptan eşya fiyatlarının tahminlerden daha hızlı artması sonucu kazançlarının bir kısmını geri verdi. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi yüzde 0.1 düştü. Yen dolar karşısında yüzde 0.2 güçlendi ve dördüncü haftayı da kazançla geçmeye yönlendi. Gümüş, nikel ve petrol en az yüzde 1.3 yükseldi.

Tahvillerdeki yükselişler, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin faiz artırımı konusundaki beklentileri azaltacağı ve aylık 85 milyar dolar olan varlık alım programını ölçülü bir şekilde düşüreceğinin işaretini vereceği yolunda güçlenen spekülasyonun altını çiziyor. Bernanke'nin 19 Haziran'daki faiz kararınının ardından basın toplantısı yapması bekleniyyor.

Paris'te Societe Generale SA Avsupa faiz strateji müdürü Ciaran O’Hagan, "Dün geceki büyük konu Hilsenrath'ın makalesiydi," dedi ve "Fed, son birkaç haftadır gördüğümüz çok olumsuz tepkinin devam etmeyeceğini garanti etmeyi istiyor. Fed piyasanın keyfini kaçırmayı istemiyor. Zira bu başlangıç safhasında olan toparlanmayı durdurabilir. Bu nedenle Fed durumu yatıştırmaya uğraşıyor" değerlendirmesinde bulundu.

(16:50'de güncellendi)