Advertisement

Fed'in rekor düzeydeki teşviklerini azaltacağı endişesinin gevşemedi ve ABD'den gelen verilerin beklentinin üzerinde olmasıyla dün bu yılki kazançlarını silen Asya Borsaları yeniden yükseldi.

Japon Nikkei 225 Endeksi ve Hang Seng CHina Enterprises Endeksi dün ayı piyasasına girmelerinin ardından kazanç sağladı. Kawasaki Industries Ltd., Mitsui Engineering&Shipbuilding Co. ile birleşme görüşmelerini sonlandırmasını ve başkanının görevine son vermesi sonrasında yüzde 4.5 primlendi. Avustralyalı bankalar finansal hisselerdeki kazançlara öncülük etti. China Overseas Land&Investment Ltd., Pekin'de konut satışlarının arttığı haberi üzerine yüzde 2 değerlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.4 kazançla 130.39 puana yükselerek bu haftayı yüzde 0.4 yukarıda tamamlamaya yöneldi. Endeks 20 Mayıs'taki zirvesinden yüzde 10 düşmesinin ardından dün 27 Aralık'tan bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Olumlu veriler ve Fed'in faizlerini zamanından önce artırarağı korkularının azalmasının aynı zamana geldiğini belirten AMP Capital Investors Ltd.'ın yatırım stratejisi müdürü Shane Oliver, küresel dinamiklerde altta yatan nedenlerin hisselerden yana olduğuu ifade etti.