Advertisement

ABD'de beklenenden fazla gelen perakende satış verisi ve gösterge endeksin değerlemesinin 6 ayın en düşüğüne gerilemesinin ardından Çin Borsası 9 gündür ilk kez artış kaydetti.

Sanan Optoelectronics Co. yüzde 6.7 değerlenerek teknoloji hisselerini yukarı taşıdı.Çin'in en büyük konut müteahhiti China State Construction Engineering Corp., yenbi kontrat değerinin yılın ilk 5 ayında artmasıyla yüzde 1.2 primlendi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.2 kazançla 2,152.35 puana çıkarak yüzde 7.6 kaybettiği 8 gündür devam eden düşüşünü sonlandırdı. Endeks dün 12 aylık tahmini kazançlarının 8.8 katından işlem görerek 6 Aralık'tan bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Piyasanın son satışlardan sonra geri sıçramasının beklendiğini ve teknik göstergelerin de aşırı satışa işaret ettiğini söyleyen Zheshang Securities Co.'nun stratejistlerinden Wang Weijun, likidite sıkışıklığı ve ekonomik temellerdeki zayıflıktan ötürü orta vadede iyimser olmadıklarını aktardı.

Endeksin 14 günlük RSI'si dün 28.5 puandaydı. RSI'nin 30 puanın altına gerilemesi, endeksin artış kaydedebileceğine işaret ediyor. CSI 300 Endeksi yüzde 0.4 kazançla 2,408.61 puana çıkarken Hang Seng China Enterprises Endeksi de yüzde 0.8 yükseldi.